Sudan: na północy i południu wciąż niespokojnie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 12:25
Prawie 99 procent Sudańczyków zagłosowało w referendum za podziałem kraju. Chociaż to pierwsza w Afryce taka zmiana, która odbyła się pokojowo, wciąż jest wiele niewiadomych co do dalszych losów regionu.
Audio

Przykładem na to mogą być protesty, jakie miały miejsce przed tygodniem w Chartumie, stolicy kraju znajdującej się w części północnej.

- To były zamieszki na wzór tych, jakie odbywały się w Tunezji i Egipcie, ale na mniejszą skalę – mówi Nagmeldin Karamalla, sudański poeta od lat mieszkający w Polsce. – Przewiduję jednak, że w najbliższych tygodniach skala tych protestów powiększy się - dodaje.

Więcej o sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie w naszym nowym serwisie Arabia.polskieradio.pl

Ludzie w Sudanie wyszli na ulicę, gdyż są niezadowoleni z prezydencji Omara al-Baszira, obozu rządzącego, sytuacji ekonomicznej, podziału państwa. Gość Dariusza Rosiaka ocenia, że sytuacja w Egipcie, w którym obywatele doprowadzili do oddania władzy przez Mubaraka, ma olbrzymi wpływ na Sudańczyków. Świadom tego jest także al-Baszir.

Spokojnie nie jest też w Sudanie Południowym, gdzie dochodzi do walk w łonie SPLA. W trakcie starć partyzantki z wojskiem rządowym zabitych zostało około 100 osób. Ta destabilizacja jest na rękę Północy.

Obie części Sudanu są tak naprawdę skazane na siebie. Jedna ma większość ropy naftowej (Południe), a druga struktury niezbędne przy jej transporcie (Północ). Istnieją także problemy natury kulturowej.

- Trzeba pamiętać o tym, czego ludzie nie mówią – na południu Sudanu mieszka bardzo wielu muzułmanów, a na północy jest wielu chrześcijan. Ten podział nie będzie więc czarno-biały – przypomina pisarz.

W pozostałych częściach audycji:
- Stało się, Hosni Mubarak zrezygnował. Po raz pierwszy w historii w arabskim kraju lud wymusił rezygnację  prezydenta. Nie wiadomo co z tego wyniknie, ale na razie w Kairze i innych miastach trwa fiesta.
- O sprawie XVII Karmapy, którego podejrzewa się o bycie chińskim agentem działającym na szkodę Indii, w których przebywa jako uchodźca.
- Europa dzieli się. Francja i Niemcy robią mogą, by stworzyć Europę dwóch prędkości. Czy im się to uda?
- I na koniec rozmawialiśmy o tym, czego nie zrobią kobiety, by być piękniejsze. A raczej, co zrobią. I jakie tego bywają konsekwencje.

 

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.00.

 

(ag)

Czytaj także

Sudan: student zginął po manifestacji. Sytuacja inna niż w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:44
Student z uniwersytetu w Omdurman zmarł po tym, jak został pobity przez siły bezpieczeństwa. To pierwsza śmiertelna ofiara starć w Sudanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Secesja południowego Sudanu. Jaka będzie przyszłość nowego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 14:57
Najbardziej skomlikowaną kwestią w nowym państwie będą surowce. 70-80 proc. zasobów sudańskiej ropy jest na południu, ale większość infrastruktury do jej przetwarzania znajduje się na północy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepychanki na placu Tahrir. Manifestanci czekają na "obiecane reformy"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 14:30
Mimo nakazu opuszczenia placu, wielu manifestantów pozostaje w centrum Kairu.
rozwiń zwiń