USA "formalnie" bankrutem? "To nie jest Grecja"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2011 16:00
Ile pieniędzy maję Stany Zjednoczone? Ile rozsądku mają ich politycy? Wygląda na to, że za mało, by uchronić się przed bankructwem. Tylko co to znaczy, że Ameryka bankrutuje?
Audio
USA formalnie bankrutem? To nie jest Grecja
Foto: Glow Images/East News

Witold Orłowski, ekonomista, powiedział w programie "Raport o stanie świata", że tak jak w każdym demokratycznym państwie na świecie, tak samo w USA, parlament akceptuje budżet państwa, czyli pośrednio to, na ile państwo może się zadłużyć. – To naturalna rzecz. Tylko teraz w USA wykorzystano pewien kruczek prawny. Republikanie, którzy mają większość z Kongresie, z kwestii czysto technicznej stworzyli oręż polityczny – powiedział Orłowski.

Kongres USA do 2 sierpnia musi dojść do porozumienia w sprawie zwiększenia zadłużenia państwa. Jednak Republikanie postawili warunki: chcą cięcia wydatków, w tym głównie przywilejów socjalnych. Demokraci natomiast, chcą zmieszenia deficytu poprzez podniesienie podatków dla najbogatszych i długofalowe cięcia w wydatkach na obronność, na co nie zgadzają się Republikanie.

- Nikt nie ma wątpliwości, że zarówno w tym jak i przyszłym roku Stany będą się zadłużać, a tym samym dług musi wzrosnąć. Wykorzystując to Republikanie chwycili Demokratów i Obamę za gardło i starają się wymusić korzystanie dla siebie rozwiązania – powiedział Orłowski.

Dariusz Rosiak pytał czy 2 sierpnia USA rzeczywiście staną się państwem niewypłacalnym? Tego dnia bowiem zabraknie gotówki na realizację wszystkich wydatków rządowych. – Formalnie USA mogą być uznane za bankruta, bo nie realizują swoich zobowiązań. Ale to nie jest taka sytuacja jak w Grecji, gdzie nie ma pieniędzy i nikt nie będzie ich pożyczał. Stanom każdy, w dowolnej kwocie, pożyczy pieniądze, tylko na drodze stoi konstytucyjny przepis – powiedział Orłowski.

 

W programie "Raport o stanie świata" Dariusz Rosiak mówił również o sytuacji w Norwegii po zamachach z ubiegłego piątku, a także głodzie we wschodniej Afryce.

Audycji "Raport o stanie świata" można słychać w każdą sobotę o 15:00.

rk

Czytaj także

Cena złota pobiła historyczny rekord - 1600 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 12:13
Niepokój na rynkach finansowych związany ze stress testami banków i kryzysem zadłużenia krajów strefy euro powoduje, że drożeje frank oraz złoto. Kruszcowi udało się osiągnąć rekordową cenę 1600 dolarów za uncję.
rozwiń zwiń