Kongo - państwo upadłe

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 15:01
Niektórzy mówią, że jest to najgorsze do życia państwo na świecie, a jednocześnie Kongo jest jednym z najbogatszych krajów i to nie tylko kontynentu. W poniedziałek odbędą się tam wybory powszechne.
Audio
Kongijczyk przechodzi obok plakatów wyborczych obecnego prezydenta Joseph Kabila, 25.11.2011
Kongijczyk przechodzi obok plakatów wyborczych obecnego prezydenta Joseph Kabila, 25.11.2011Foto: Fot.: PAP/EPA

Demokratyczna Republika Konga to drugi pod względem wielkości kraj Afryki. - Kongo to jest bezbrzeżne źródło minerałów dla współczesnego świata, rozwoju. Bez niego nie byłoby postępu w krajach rozwiniętych, a równocześnie jest to jeden z najbardziej nieszczęśliwych krajów - mówił Dariusz Rosiak, gospodarz "Raportu o stanie świata". Dziennikarz spotkał się z opinią, że Kongo jest "państwem upadłym".

Z tą tezą zgodził się Paweł Leski, publicysta "Tygodnika Powszechnego", który mieszkał i pracował w Kongo. - Jest tam rząd, ale nie ma władzy - stwierdził. Gość audycji tłumaczył, że rząd z założenia funkcjonuje tylko po to, żeby prowadzić swoje interesy, a nie żeby zarządzać państwem. - Nie ma żadnej koncepcji na rozwój państwa, jego przyszłości - powiedział. Zaznaczył, że duża część terytorium jest w ogóle niekontrolowana przez rząd albo ta kontrola jest fikcyjna.

Wybory prezydenckie i parlamentarne mają się odbyć w Kongu w poniedziałek, 28 listopada. Etienne Tshisekedi, 78-letni przywódca opozycji i Vital Kamerhe, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego DRK to niektórzy z kandydatów, którzy stają do walki z obecnie sprawującym urząd prezydenta Josephem Kabilą.

Są to drugie wybory w tym kraju od zakończenia krwawej wojny domowej w 2003 roku. Dlaczego ich wynik, jaki by nie był, nie przyniesie spokoju, a już na pewno dobrobytu, w tym kraju? Aby się dowiedzieć, wystarczy posłuchać dźwięku "Raport o stanie świata", 26.11.2011.

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę po godz. 15.

(pg)

Czytaj także

Z maczetami i karabinami w dłoniach zaatakowali rezydencję prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 08:26
Uzbrojeni napastnicy zaatakowali rezydencję prezydenta Demokratycznej Republiki Konga w Kinszasie. W momencie ataku Joseph Kabila i jego żona byli poza domem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowe trybunały są nieudolne

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2011 16:35
- W Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze przynajmniej połowa śledczych nigdy w życiu nie prowadziła wcześniej żadnego śledztwa - mówi Paweł Leski, publicysta "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa samolotu w Kongo. Nie żyje 127 osób

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 16:40
Do wypadku doszło w Kisangani na północy kraju. Według ministerstwa transportu Kongo, 53 osoby uratowano.
rozwiń zwiń