Legitymacja władzy Putina drży w posadach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 17:02
Władimir Putin ma narzędzia, by zwyciężyć w wyborach prezydenckich i utrzymać władzę, ale jeśli nie uda mu się to w pierwszej turze, to grozi fermentem w samym obozie władzy.
Audio
Protesty opozycji w Moskwie. Mimo dotkliwego mrozu tysiące Rosjan wyszło na ulice domagając się odsunięcia Władimira Putina od władzy i przeprowadzenia uczciwych wyborów. Moskwa, 4.02.2012
Protesty opozycji w Moskwie. Mimo dotkliwego mrozu tysiące Rosjan wyszło na ulice domagając się odsunięcia Władimira Putina od władzy i przeprowadzenia uczciwych wyborów. Moskwa, 4.02.2012Foto: fot. PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Dziennikarka Anna Łabuszewska podkreśliła, że mimo deklaracji Władimira Putina, iż marcowe wybory prezydenckie będą uczciwe i przejrzyste, może dojść do fałszerstw. - Do tej pory on wygrywał wszystkie wybory, choćby fasadowe i quazi-demokratyczne, a rankingi popularności niezmiennie pokazywały 70-80 proc. poparcia. Znak zapytania związany z ostatnimi wyborami do Dumy Państwowej stanowi skazę na tym marmurze - zauważyła.

Między innymi przeciw sfałszowaniu grudniowych wyborów do Dumy na rzecz partii Putina Jedna Rosja, w sobotę 4 lutego Rosjanie protestowali w około 30 miastach. - Największe oczywiście zainteresowanie budziły demonstracje moskiewskie. Odbyło ich się tu kilka, ale dwie największe to starcie na argumenty polityczne zwolenników i przeciwników premiera Putina - donosił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.

Na Placu Bołotnym przeciwnicy Władimira Putina mówili o konieczności odsunięcia go od władzy, przeprowadzenia uczciwych wyborów prezydenckich i uwolnienia więźniów politycznych.

W tym samym czasie na Pokłonnej Górze zebrali się sympatycy rosyjskiego premiera, którzy przekonywali, że Władimir Putin jest gwarantem bezpieczeństwa państwa, a Zachód chce rozpadu Federacji Rosyjskiej.

Anna Łabuszewska, specjalistka od spraw rosyjskich podkreśla, że w protestach wzięli udział, mimo ogromnego mrozu, głównie ludzie, którzy coś w życiu osiągnęli i nie są zależni od państwa. - Oni stwierdzili, że nie chcą być już dłużej okłamywani i grabieni przez władzę, która źle rządzi. Dodatkowym powodem było ogłoszenie, że w wyborach prezydenckich nie będzie startował Dmitrij Miedwiediew, a Putin - wyjaśniła. Wizja dwóch sześcioletnich kadencji obecnego premiera zmobilizowała grupy niezadowolonych z obecnych rządów Rosjan.

Komentatorzy są zgodni, że choć zmiany w Rosji nie dokonają się szybko, to właśnie teraz, a nie 20 lat temu przy upadku ZSRR, rodzi się tam społeczeństwo obywatelskie. 

 

Jaką rolę w sprzeciwie przeciw władzy odegrały zespoły muzyczne oraz bloger Aleksiej Navalny? Wysłuchaj całej audycji!

W dalszej części audycji Michał Zichlarz, autor bloga i książki pt. "Afryka gola" oraz Michał Żakowski z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia, komentowali obecną sytuację społeczną i polityczną w Egipcie po masakrze na stadionie w Port Said. 

W audycji Dariusz Rosiak rozmawiał także z Muhammadem Yunusem, ekonomistą z Bangladeszu, który wymyślił system mikrokredytów, co tysiącom ubogich ludzi dało szansę na wyjście z nędzy. Yunus dostał za to Pokojową Nagrodę Nobla, ale dziś jego system budzi coraz większą krytykę.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Raport o stanie świata, 4 lutego 2012".

"Raport" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 15. Zapraszamy do słuchania!

(asz)

Czytaj także

Noblista na bruk

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 14:21
Laureat pokojowej nagrody Nobla, Muhammad Yunus, został zwolniony z banku, który założył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putinowi ubyło rywali. Kontrowersyjna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 11:22
Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania lidera partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego i gubernatora obwodu irkuckiego Dmitrija Mieziencewa jako kandydatów na prezydenta Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ubóstwo zagraża pokojowi". Yunus w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 07:06
Muhammmad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku przyjechał, by promować polskie wydanie swojej książki, a także wziąć udział w serii wykładów i seminariów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: zmuszają cię do popierania Putina? Zadzwoń

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:46
W związku z doniesieniami mediów o przymusowej obecności nauczycieli na imprezie poparcia dla Władimira Putina, władze uruchomiły dla "zmuszanych" telefon zaufania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bankier ubogich, noblista, w Polsce u prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:10
Muhammad Yunus, ojciec systemu mikrokredytów, gości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozdrawiamy imperatorze". Putin jak Cezar

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 16:14
Władimir Putin przypomniał swoim współpracownikom zawołanie rzymskich gladiatorów: "Pozdrawiamy ciebie, Cezarze imperatorze - pozdrawiają cię idący na śmierć".
rozwiń zwiń