Antarktyda w ogniu wojny?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 08:08
Ogromne zasoby surowców przez kilkadziesiąt lat podrzemią jeszcze spokojnie pod lodem. Co potem? Który kraj ma największe szanse na przejęcie najzimniejszego kontynentu?
Audio
  • Wojna o surowce to przyszłość Antarktydy i Arktyki?
Antarktyda
AntarktydaFoto: Andrew Mandemaker/Wikimedia Commons

To wciąż 14 milionów kilometrów kwadratowych pokrytych lądolodem, która średnio sięga 2 kilometrów w głąb. Ale ocieplenie klimatu, eksploatacja turystyczna, również działanie małych stacji polarnych zostawia ślad na środowisku naturalnym Antarktydy. - Prawa terytorialne rości sobie Wielka Brytania, Argentyna, Chile. Istnieją nawet mapy, które pokazują jak kraje podzieliły Antarktydę między siebie - opowiada dr inż. Katarzyna Chwedorzewska z PAN.
W Hobart w Australii zakończyło się właśnie spotkanie Układu Antarktycznego. - Antarktyda na szczęście jeszcze nie należy do nikogo. Do 2048 roku naukowcy zawiesili wszystkie roszczenia terytorialne różnych państw - mówi gość "Raportu o stanie świata" w Trójce.
Na północy, w Arktyce mamy już do czynienia z konfliktami międzynarodowymi o to, do kogo należą surowce. Niby sprawa jest prostsza, bo lądowa część Arktyki należy do konkretnych państw. Jest część kanadyjska, amerykańska, czy rosyjska.
Przez najbliższe 30 lat wszystkie prawa eksploatacyjne również zostały zawieszone. Tu nie operują już odkrywcy, bo większość rzeczy została już odkryta. To przede wszystkim teren badań naukowych. Badania geologiczne dają nam jednak obraz zasobności kontynentu.
- Lód morski cofa się coraz bardziej na południe, przez ocieplenie klimatu. A technologie wydobywcze idą do przodu. Zyskujemy dostęp do zasobów mineralnych - mówi dr inż. Chwedorzewska.

 

usc

Czytaj także

Groźny pożar na Antarktydzie. Są ofiary

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 14:56
Dwie osoby uważa się za zaginione, a jedna została ranna po wybuchu i pożarze w należącej do Brazylii stacji badawczej Comandante Ferraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta daleko od domu. Wielki Piątek na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:25
Polscy polarnicy spędzający święta na wyspie Króla Jerzego w Zachodniej Antarktyce zwykle w Wielki Piątek chodzą pomodlić się do kapliczki przy latarni morskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mech, który żyje na odchodach Pingwinów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:01
Rośliny potrafią się przystosować do każdych warunków. Na Antarktydzie korzystają z nietypowego źródła pokarmu - ekskrementów pozostawionych przez pingwiny, w dodatku przed tysiącami lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa tak trudna, że doszło do samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 15:25
115 lat temu rozpoczęła się trwająca 15 miesięcy belgijska wyprawa na Antarktydę, w której wzięło udział dwóch polskich uczonych: Henryk Arctowski – geograf i Antoni Dobrowolski – klimatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wstępne wyniki badań wody z jeziora Wostok

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 21:10
Jezioro skryte przez niemal milion lat pod lodem może skrywać tajemnicze organizmy. Woda z pobranych próbek okazała się czysta i jałowa. Ale to nie przekreśla nadziei biologów...
rozwiń zwiń