Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 18:05
Czego możemy spodziewać się po pierwszym papieżu jezuicie? Lista oczekiwań wobec nowego Ojca Świętego jest długa i są one formułowane przez różnorodne środowiska.
Audio
  • Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele? ("Raport o stanie świata")
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Ewa Czaczkowska z portalu areopag21.pl uważa, że posługa papieża Franciszka będzie "teologią w praktyce". - To będzie wyjście do człowieka ubogiego, cierpiącego, czyli realizacja w praktyce tej miłości, która jest wpisana w chrześcijaństwo - mówi.

Co wyróżnia zakon jezuitów?

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistycznych i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione. -  Ten papież bez wątpienia będzie się  trzymał się w pełni ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV.  Na pewno będzie dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną  - zaznacza. 
Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na ten katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej. 
W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistyczne i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione.

- Ten papież bez wątpienia będzie się trzymał w pełni Ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV. Na pewno będzie jednak dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną - zaznacza. 

Franciszek i junta. Kontrowersje wokół papieża

Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na "katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej". 

W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

W "Raporcie o stanie świata" także:

- Austriacy zaczynają interesować się swoją wojenną przeszłością. Rychło w czas. Ale jest ryzyko, że Austria przestanie nam się kojarzyć wyłącznie z Mozartem, a zacznie z Hitlerem; 

- Kim są kanadyjscy Inuici i dlaczego polują na misie polarne?;

- Francja i Wielka Brytania chcą zbroić opozycję syryjską. Najwyższy czas? 

Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę o godz. 12.05.

Jesteśmy także na Facebooku

Czytaj także

"Papież otwarty na dialog wie, że nie ma monopolu na prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:40
- Przekazujmy młodym, że Kościół jest jak wino. Im starszy, tym lepszy - zaapelował papież do kardynałów. Co jeszcze Franciszek zaproponuje młodym wiernym i co oni sami oczekują od biskupa Rzymu? Sprawdziliśmy w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Kościele? Papież Franciszek: skończył się karnawał!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:40
Przed wejściem na balkon Bazyliki Świętego Piotra tuż po konklawe nowy papież Franciszek stanowczo odmówił założenia czerwonej aksamitnej pelerynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek do kardynałów: dzielcie się mądrością!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 13:44
W dwa dni po wyborze nowy papież spotkał się w z purpuratami, którzy uczestniczyli w konklawe, ale także z tymi, którzy z powodu podeszłego wieku nie mogli już brać udziału w głosowaniu.
rozwiń zwiń