Niemcy górą. Nie tylko w Lidze Mistrzów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niemcy górą. Nie tylko w Lidze Mistrzów
Budynek Reichstagu, BerlinFoto: Fot.: Glow Images

Skąd sukces kraju, który tak niedawno kojarzony był ze zbrodniami wojennymi, nudną dyscypliną i siermiężnym futbolem?

Posłuchaj

Niemcy: sukces goni sukces. Skąd ta dobra passa? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niemcy to dziś najbardziej lubiany i ceniony kraj na świecie. Takie wnioski wynikają z globalnego sondażu BBC. - Prawie 60 procent uczestników tego miarodajnego sondażu, bo aż 26 tysięcy ludzi z 16 krajów wzięło w nim udział, uważa, że wpływ Niemiec na świat jest głównie pozytywny - mówił Dariusz Rosiak, gospodarz "Raportu o stanie świata".
Henryk Jarczyk, korespondent niemieckiego radia publicznego ARD w Warszawie, podkreślał zasługi dyplomacji niemieckiej od 1945 roku w budowaniu nowego oblicza kraju. - Jeżeli dziś mamy tak dobre stosunki, jakich do tej pory nigdy nie mieliśmy pomiędzy Niemcami i Polakami, to jest sukces to dyplomacji - stwierdził.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji"Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
Zdaniem gościa Trójki duży wpływ na zmianę postrzegania naszych zachodnich sąsiadów miały mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbyły się w tym kraju w 2006 roku. - One pokazały całemu światu, że Niemcy są fajni, że potrafią się bawić, wygrywać i przegrywać - opowiadał korespondent.
Henryk Jarczyk mówił, że wiele krajów zazdrości Niemcom takiego mocnego przywódcy, jak kanclerz Angela Merkel. - Można powiedzieć, że ona trzyma za bardzo wszystko w garści, ale z drugiej strony, gdy w domu panuje chaos, to potrzebna jest właśnie taka silna gospodyni - zaznaczył.
W audycji także:
- Rząd Nigerii rozpoczyna wojnę z radykałami muzułmańskimi. Dwaj Nigeryjczycy oskarżeni są o zabójstwo żołnierza w Londynie. Skąd islamski terroryzm w najludniejszym kraju Afryki?;
- Wybitni zachodni reżyserzy zrobią wszystko, by wejść na rynek chiński. Ostatnio jeden z amerykańskich mistrzów kina pociął swój film zgodnie z zaleceniami cenzury. Czy Hollywood zmienia się w wyznawcę chińskich wartości?;
- I jeszcze gość specjalny. Jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów napisał trzecią część swojej trylogii o świecie, który zmienia się na naszych oczach. Grzegorz Kołodko opowiadał, jak rozumieć to, co się dzieje wokół.
Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę o godz. 12.05. Audycję przygotowuje i prowadzi Dariusz Rosiak.

Polecane