Turcja. Demonstranci zostają w parku Gezi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 13:30
- Żądania protestujących nie zostały wypełnione, oni sami zdecydowali, że zostają tutaj w parku Gezi i będą dalej protestować. To jest mocna siła, która blokuje właściwie centrum Stambułu i w wyraźny sposób mówi "nie" rządowi - donosi ze Stambułu Michał Żakowski, korespondent Polskiego Radia.
Audio
  • Turcja. Demonstranci zostają w parku Gezi (Raport o stanie świata/Trójka)
Manifestanci zapowiedzieli, że nie zamierzają kończyć protestu, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.
Manifestanci zapowiedzieli, że nie zamierzają kończyć protestu, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.Foto: PAP/EPA/KAYHAN OZER/ANADOLU AGENCY

W Turcji daleko do rozwiązania konfliktu wokół zabudowy budowy parku Gezi w Stambule. Protesty trwają od ponad 2 tygodni i nie chcą się skończyć. - Aż trudno w to uwierzyć, że  polityczne i społeczne trzęsienie ziemi w Turcji wywołały plany wycięcia kilku drzew. W to miejsce miało powstać centrum handlowe - mówi Michał Żakowski, korespondent Polskiego Radia.

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice z żądaniem wolności słowa, a nawet ustąpienia premiera Erdogana Kim są demonstranci i czego chcą od premiera Erdogana? Premier Turcji nazywał ich wandalami i ekstremistami, a policja brutalnie tłumiła pokojowe protesty, aż w końcu powstało miasteczko w parku pełne namiotów, haseł wolności i ludzi o różnych poglądach, którzy powiedzieli "nie" obecnym władzom.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Premier Erdogan jest osłabiony tym, co się dzieje, czeka go niesamowita kampania polityczna w przyszłym roku: wybory lokalne, wybory prezydenckie - zaznacza Michał Żakowski. Korespondent w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem zwraca uwagę, że Edrogan chce przejąć władzę i ustanowić mocny system prezydencki, a działania podejmowane względem protestujących są oceniane jako bardzo specyficzny początek kampanii wyborczej w Turcji.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: protest Turcja

Czytaj także

Turcja: 150 tys. bomb gazowych i 3 tys. litrów wody przeciw demonstrantom

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 15:58
Turecka policja podała oficjalne statystyki dotyczące interwencji podczas antyrządowych protestów w Stambule, Ankarze i innych miastach. Obraz, który się z nich wyłania, jest przerażający.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w Turcji. Premier wstrzymuje przebudowę parku!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 12:41
Po kolejnym spotkaniu z demonstrantami premier Turcji zmienił ton swoich wypowiedzi. Obiecał, że prace budowlane w parku Gezi nie będą kontynuowane, dopóki nie wypowie się sąd. Podtrzymał też propozycję rozpisania referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna ofiara zamieszek w Turcji. Będzie referendum ws. parku?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:29
W Ankarze zmarł 26-letni Turek, ranny w czasie antyrządowych protestów. To czwarta śmiertelna ofiara zamieszek. Według BBC, jest już pięciu zabitych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: demonstranci nie opuszczą parku Gezi! Są gotowi na walkę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 20:54
Mimo ultimatum, postawionego przez premiera Turcji Recepa Erdogana, protestujący nie zamierzają opuszczać parku Gezi. Są przygotowani, że czeka ich brutalna walka z policją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: policja rozpędza protestujących na Taksim i w parku Gezi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 21:12
Policja używa gazów łzawiących i armatek wodnych - informuje specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski
rozwiń zwiń