Tragedia na Lampedusie. "Nikt nie ma pomysłu, jak radzić sobie z imigracją"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 16:00
- Ze względu na bezrobocie, kryzys i różne stereotypy nie ma dziś w Europie przyzwolenia społecznego na przyjmowanie większej liczby imigrantów - mówi w Trójce dr Maciej Duszczyk.
Audio
  • Tragedia na Lampedusie. Europa obojętna na los imigrantów (Raport o stanie świata/Trójka)
Lokalni rybacy i marynarze rzucają wieniec dla tych, którzy stracili swe życie u wybrzeży Lampedusy,  5.10.2013
Lokalni rybacy i marynarze rzucają wieniec dla tych, którzy stracili swe życie u wybrzeży Lampedusy, 5.10.2013Foto: EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA.

Dr Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że czasami dość mylnie nazywamy Polskę biednym krajem. - A nie wyobrażamy sobie, jaki poziom ubóstwa jest w niektórych państwach Afryki - podkreśla gość "Raportu o stanie świata".

Rozmówca Dariusza Rosiaka wskazuje przy tym, że z drugiej strony nie da się pomóc wszystkim. - Nie ma możliwości przeniesienia całej Afryki do Europy i zapewnienia tym osobom minimalnych warunków do życia - przekonuje. Jego zdaniem tak naprawdę nikt dziś nie ma żadnego pomysłu, w jaki sposób radzić sobie z imigracją. - Jesteśmy w sytuacji patowej - stwierdza.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Do tragedii u wybrzeży Lampedusy doszło w czwartek 3 października nad ranem, kiedy zatonął statek z imigrantami. Jednostka wyruszyła z jednego z portów w Libii i po co najmniej kilkunastu godzinach żeglugi znalazła się w pobliżu włoskiej wyspy leżącej między Afryką i Europą. Chcąc zwrócić na siebie uwagę straży przybrzeżnej, uchodźcy rozpalili na pokładzie ognisko. Zajęła się od niego cała drewniana struktura. Jednostka w szybkim tempie poszła na dno. Według relacji ocalonych, na pokładzie było 500 osób.

RELACJA TELEWIZJI BBC:

Czy ostatnia tragedia u wybrzeży Lampedusy cokolwiek zmienia w podejściu Europy do imigrantów? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można usłyszeć także relację Marka Lehnerta, korespondenta Polskiego Radia z Rzymu.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .
W audycji także:

- ONZ chce, by Hiszpania rozliczyła się ze zbrodniami popełnionymi w czasach dyktatury Franco. Ale sami Hiszpanie umówili się, że nie będą tego robić. Co się dzieje kiedy różne narody dopada ich własna historia?;

- Czy Ameryce naprawdę grozi bankructwo? Nie, nie grozi jej bankructwo, tylko kompromitacja polityczna. Wyjaśnimy dlaczego.

Do słuchania audycji  "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.
(pg)

Zobacz więcej na temat: Afryka Lampedusa Włochy

Czytaj także

Tragedia koło Lampedusy. Mocne słowa Włochów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 08:30
127 ofiar śmiertelnych, 250 osób uznanych za zaginione i 151 ocalonych. To prowizoryczny wciąż bilans zatonięcia u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa kutra z około pół tysiącem imigrantów na pokładzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkaset ofiar? Dramatyczne doniesienia z Lampedusy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 13:31
Liczba ofiar katastrofy, do jakiej doszło w czwartek w pobliżu Lampedusy może przekroczyć nawet trzysta - powiedział minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lampedusa: poszukiwania ofiar wstrzymane przez pogodę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 14:54
Nie zmienia się oficjalny bilans czwartkowej tragedii w pobliżu wyspy Lampedusa.
rozwiń zwiń