Dzieciństwo sprzed lat. Odkrywamy historię

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 10:00
To był zupełnie inny świat i dzieciństwo także było zupełnie inne. Cieszę się, że nasze dzieci je poznają. Dzięki książce "Na Giewont się patrzy" przenosimy się do góralskich, przedwojennych wsi.
Audio
Zdjęcie pochodzące z książki Na Giewont się patrzy
Zdjęcie pochodzące z książki "Na Giewont się patrzy"Foto: mat. promocyjne

Tam dzieci nawet 7 kilometrów biegały boso do szkoły albo do kościoła. A kiedy ktoś miał buty, to zazwyczaj przez całą drogę je niósł, aby nie zniszczyć. Potem mył nogi w strumyku, zakładał buty i wchodził w nich do kościoła. A potem był obiad, bardzo skromny, z jednej miski. Wiele dzieci zaczynało nowy tydzień pracą w polu, i choć bardzo chciały, to zwykle nie mogły chodzić do szkoły. Ich drobne dłonie były potrzebne podczas ciężkich, gospodarskich prac w obejściu. O ich niełatwym życiu opowiada nam współautorka książki "Na Giewont się patrzy", Aleksandra Karkowska.

W naszym zagadkowym studio gości też mój redakcyjny kolega, Michał Gąsiorowski, który napisał ciekawą książkę "Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji". Michał jest współautorem Trójkowych programów "Na Trzecim Biegu" i "Trzecia Strona Medalu", a od kilku miesięcy pracuje także jako komentator Formuły 1, tak więc motoryzacyjne informacje i ciekawostki otrzymujemy z pierwszej ręki specjalisty.

Który model okrzyknięto najbrzydszym w historii motoryzacji? Dlaczego Ford T to najważniejsze auto XX wieku? J jak to się stało, że pan Rolls spotkał się z panem Roycem, by stworzyć najbardziej luksusowy samochód świata? Na te wszystkie pytania Michał odpowiada

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Kasia Stoparczyk
Data emisji: 13.11.2016
Godzina emisji: 8.10

fbi


Zobacz więcej na temat: Kasia Stoparczyk Trójka

Czytaj także

Order Uśmiechu dla Malali Yousafzai

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 10:00
Dokładnie tydzień temu do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu dołączyło kilka nowych osób, między nimi oni - Malala Yousafzai i Kuba Błaszczykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci wiedzą lepiej, co to jest choroba i chandra

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Jak ktoś wyciera buzię w dywan, to wtedy jest chrypa! – mówi mały rozmówca Katarzyny Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnuk Marszałka Piłsudskiego w studiu Trójki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 11:00
- Patriota to taki ktoś, kto nie depcze trawników i nie wyrzuca papierków byle gdzie - tak w audycji z udziałem wnuka Marszałka Piłsudskiego, Krzysztofem Jaraczewskim, powiedział 8-letni Julek.
rozwiń zwiń