Kosmicznie i zagadkowo

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:12
Tym razem lecimy w Kosmos. Tam dowiadujemy się, czy rzeczywiście istnieje dziewiąta planeta. Poznajemy także losy Betelgezy i komety, która przyleciała do nas spoza Układu Słonecznego.
Audio
  • Wyprawa z dala od Ziemi (Zagadkowa niedziela/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Vadim Sadovski

A kiedy lądujemy na Ziemi, przyglądamy się krowim zadkom, na których ludzie Afryki malują wielkie oczy. Wszystko po to, aby odstraszyć drapieżne lwy. Dowiadujemy się także, dlaczego zebry mają paski i co to ma wspólnego ze skomplikowanym narządem wzroku owadów. W tę zagadkową podróż zabiera nas popularyzator nauki, Piotr Stanisławski założyciel poczytnego bloga Crazy Nauka. 

– Betelgeza to gwiazda, którą łatwo można zobaczyć. Ona znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona, a jest on ogromny. Wieczorem widać na niebie taką wielką klepsydrę. Według mitologii to jest Orion, myśliwy – mówi Piotr Stanisławski. – To jest czerwony nadolbrzym. Jeśli ona wybuchnie, to będzie tak jasna, jak Księżyc w pełni. Wtedy można byłoby ją zobaczyć nawet w ciągu dnia – dodaje. 

Dlaczego Betelgeza ostatnio przygasła? Czy wiemy, kiedy ta gwiazda może wybuchnąć? 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Piotr Stanisławski (założyciel bloga Crazy Nauka)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 9.05

kw


Czytaj także

Dzieci rządzą!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 10:00
Są niezwykłe, jak wszystkie dzieci, choć One potrafią pielęgnować coś wyjątkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowi superbohaterowie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 10:00
Walce o sprawiedliwość nie ma końca. Dzielni superherosi od dziesięcioleci ratują Ziemię przed wszelkiej maści złoczyńcami i zagrożeniami. Skąd wzięli się owi czempioni naszych czasów? Oto pytanie, na które odpowiada gość naszego Zagadkowego Studia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie wyprawy AfrykAnki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 10:00
Jak mówi sama o sobie, jest "piorunującą mieszanką Pippi Långstrump i Ani z Zielonego Wzgórza". To chodzący wulkan optymizmu. Od dziecka jednak fascynowało ją jedno: dalekie podróże.
rozwiń zwiń