Fascynujący świat nauki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 11:00
Tym razem poznawaliśmy wielkie naukowe odkrycia, a także fascynujący świat medycyny i ludzi, którzy poświęcili jej całe swoje życie. Jak się okazało, ratując przy tym nasze.
Audio
  • Katarzyna Stoparczyk i dzieci zgłębiają tajemnice nauki (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotoshopTofs/Pixabay.com

– Mało kto wie, że nazwę "witamina" wymyślił Kazimierz Funk – Polak, który uczył w wielu miejscach na świecie, pracował w różnych krajach, ale zawsze pamiętał o tym, skąd pochodzi – powiedział Wojciech Mikołuszko.

Zaproszony do studia popularyzator nauki opowiadał dzieciom nie tylko o ważnych dla ludzkiego zdrowia związkach. Słuchacze mogli dowiedzieć się także, jak rozwiązano zagadkę choroby beri-beri czy też jak wyglądało życie i praca Alfreda Nobla.

Dlaczego Wojciech Mikołuszko pojawił się w Trójkowym studio z wizerunkiem wiewiórki wpiętym w klapę marynarki? Co znajdziemy w brązowym ryżu, czego próżno szukać w białym? O tym w dołączonym nagraniu. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki)
Data emisji: 4.02.2017
Godzina emisji: 9.06

ml/mk

Czytaj także

Krzysztof Meissner: profesor marzyciel nadzwyczajny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:30
Profesor Krzysztof Meissner jest wybitnym fizykiem, który doskonale odnajduje się w świecie kwarków, leptonów i bozonów. Jest osobą, która spełnia wielkie marzenie poważnej części ludzkości o prowadzeniu badań w największej maszynie świata, legendarnym Wielkim Zderzaczu Hadronów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podbój świata na piechotę? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 14:40
– Najpierw było Santiago de Compostela, miasto w północnej Hiszpanii, gdzie znajduje się grób Jakuba Apostoła. To była pierwsza wędrówka, tam zrobiliśmy z mężem tylko tysiąc kilometrów. Jak dla nas to dosyć mało – opowiada Daria Urban-Kostyk.
rozwiń zwiń