Polscy wynalazcy. Jak przywrócić pamięć o nich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy wynalazcy. Jak przywrócić pamięć o nich?
Jan Szczepanik miał wielkie zasługi także w dziecinie barwnej kinematografiiFoto: Everett Historical/Shutterstock

Jan Szczepanik stał się znany na całym świecie ponad 100 lat temu, kiedy karoca, wyłożona tkaniną kuloodporną jego pomysłu, uchroniła przed bombą i śmiercią króla Hiszpanii Alfonsa XIII. 

Posłuchaj

Przełomowe odkrycia polskich naukowców (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

jan szczepanik 663.jpg
Jan Szczepanik – "Edison z Tarnowa"

– Cieszył się światowym rozgłosem swego czasu. Był dobrym znajomym Marka Twaina, który poświęcił mu dwa artykuły. Był zaskakująco twórczy, a zainteresowania miał bardzo rozległe: telewizja, jej prototypy, pierwsza na świecie barwna fotografia, kamizelka kuloodporna, czy "kulochłonna" jak on to nazywał – wyliczał Michał Kędzierski. W szkole nie wszyscy spodziewali się przyszłych sukcesów, gdyż wynalazca na świadectwie miał przeciętne oceny. 

Leonardo da Vinci był jeden! Ale polskich Leonardów, zafascynowanych geniuszem tego wybitnego człowieka renesansu było więcej! Jan Szczepanik, Kazimierz Prószyński, Jan Wnęk i Czesław Tański. Oto polscy Leonardowie wszech czasów! Wielbieni przez tłumy sobie współczesnych, zapomniani przez historię. Kiedy w 1902 roku w Tarnowie Jan Szczepanik brał ślub, wszystkie sklepy i urzędy były zamknięte. Otwarto tylko cukiernie, w których sprzedawano ciasteczka – szczepaniki!:) 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Michał Kędzierski ( EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi)
Data emisji: 6.05.2018
Godzina emisji: 9.07

gs


Polecane