X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadki z owadami w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:15
Kontakt z nimi jest jak lot w kosmos! Zwłaszcza wtedy, kiedy poznajemy fascynujący świat makrofotografii. Na każdego człowieka żyjącego dziś na Ziemi przypada ich ponad 200 milionów. Jest ich więcej niż ziarenek piasku na wszystkich plażach świata! 
Audio
  • Owady pełne zagadek (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Dariusz Kucharski i Katarzyna Stoparczyk
Dariusz Kucharski i Katarzyna StoparczykFoto: Darek Kawka

Są niezwykłe. Potrafią uprawiać jadalne grzyby i hodować mszyce. Produkują papier z celulozy, ale także sieci znacznie bardziej trwałe od tych, które jest w stanie wyprodukować człowiek. Były tu już przed dinozaurami. Potrafiły rozwikłać skomplikowane problemy aerodynamiki i nawigacji. A stało się to wiele milionów lat temu. Bohaterem naszej zagadkowej opowieści tym razem były OWADY! Pojawiliśmy się w studiu ze wspaniałą książką pod pachą pt."Terra insecta. Planeta owadów" A. Sverdrup – Thygeson i równie wspaniałym pasjonatem małych stworzeń, które poruszają się przy pomocy sześciu nóg, biologiem Dariuszem Kucharskim.

– Od kiedy pamiętam owady przyciągały mój wzrok. Moi rodzice bardzo się z tego cieszyli. Zostawiali mnie przy mrowisku, a ja godzinami mogłem się wpatrywać w mrówki – mówi Dariusz Kucharski. – Ta miłość przyszła sama z siebie. Zacząłem je oglądać i wydały mi się niesamowite i dziwaczne, że ten świat mnie zafascynował. Tak jest do dziś – dodaje.

Jaka jest różnica między robakami a owadami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna StoparczykGość: Dariusz Kucharski (biolog)
Data emisji:
 10.03.2019
Godzina emisji: 9.07

kw


Czytaj także

Agustin Egurrola: taniec uczy, że nie ma drogi na skróty

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 10:00
– Taniec jest niezwykle ważny dla dzieci. Jest jedną z niewielu aktywności, która kształtuje i naszą psychikę, i nasze ciało – mówi Agustin Egurrola. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wiemy o psach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 09:14
W swoim ciele ma 319 kości, czyli 112 więcej niż człowiek. Myśli dokładnie w taki sposób jak dwuletnie dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Noski niosą radość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 10:00
Tańczą, szaleją  i recytują. Niekiedy także śpiewają i żonglują. Po co? Zawsze po to, aby na buzi chorego dziecka w końcu pojawił się uśmiech.
rozwiń zwiń