Co na Myśliwieckiej robili kirasjerzy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 10:00
Jak wyglądała w przeszłości Warszawa? Co stało niegdyś w miejscu dzisiejszej siedziby Trójki? Gość "Zagadkowej niedzieli" udzielał odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Audio
  • Czy na ulicy Myśliwieckiej grasowały dinozaury? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Ulica Myśliwiecka w 1926 roku
Ulica Myśliwiecka w 1926 rokuFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Piotr Wierzbicki, znany również jako DJ Bigos, jest przewodnikiem warszawskim. Historia stolicy zdaje się nie kryć przed nim żadnej tajemnicy.

– Udajmy się na spacer po najbliższej okolicy. Pierwsza nazwa ulicy Myśliwieckiej brzmiała ulica Zdrowa. Wynikała ona z tego, że sąsiadowała z wieloma ogrodami. Z podobnych przyczyn mamy w Warszawie ulice takie jak Ogrodowa czy Piękna – wyjaśnia gość audycji. – W miejscu, gdzie obecnie znajduje się stadion Legii, znajdowały się carskie koszary. Po drugiej stronie Myśliwieckiej, tu gdzie jesteśmy obecnie, stała ujeżdżalnia lub, bardziej fachowo, wojskowy maneż, w której swoje umiejętności ćwiczyli huzarzy, kirasjerzy i ułani. Budynek Trójki powstał później, dopiero na początku XX wieku – dodaje Piotr Wierzbicki

Gdzie rozegrano pierwszy ważny mecz piłkarski w Warszawie? Dlaczego jego wynik mógłby zaskoczyć niejednego kibica? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Piotr "Pietia" Wierzbicki (prezenter radiowy, didżej, przewodnik warszawski, Warszawa Na Wyrywki)
Data emisji:
31.03.2019
Godzina emisji: 9.06

ml/jp


Czytaj także

Czerwone Noski niosą radość

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 10:00
Tańczą, szaleją  i recytują. Niekiedy także śpiewają i żonglują. Po co? Zawsze po to, aby na buzi chorego dziecka w końcu pojawił się uśmiech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z owadami w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 10:15
Kontakt z nimi jest jak lot w kosmos! Zwłaszcza wtedy, kiedy poznajemy fascynujący świat makrofotografii. Na każdego człowieka żyjącego dziś na Ziemi przypada ich ponad 200 milionów. Jest ich więcej niż ziarenek piasku na wszystkich plażach świata! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szeroka jest Mleczna Droga?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 10:00
Czym pchnie planeta Wenus? Ile razy marsjański Olympus Mons jest wyższy od szczytu Mt Everest? I dlaczego Wielki Wóz jest nazywany niekiedy Wielką Chochlą?
rozwiń zwiń