X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadkowy Stanisław Moniuszko!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 10:23
Staś Moniuszko był chłopcem spokojnym, rozważnym i… na wskroś zagadkowym! Nie szalał z rówieśnikami, nie potrafił się wygłupiać.
Audio
  • Jakim dzieckiem był Stanisław Moniuszko? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Kiedy trochę podrósł, nazywano go Paniczem. Panicz uwielbiał czytać książki i wydawał na nie całe swoje kieszonkowe. Uwielbiał też rozmawiać o literaturze, historii, polityce, muzyce, filozofii i malarstwie. Znał biegle kilka języków obcych. A wszystko to zawdzięczał swojej wspaniałej rodzinie, zwłaszcza niezwykle  światłym stryjom.

Każdy z nich dał małemu bratankowi jakiś cenny dar. A od początku talent i zainteresowania małego Stasia wspierała także jego ukochana mama. To ona nauczyła go gry na klawikordzie, a nade wszystko wielkiej miłości i szacunku do muzyki. Dzięki lekcji pięknej, bezinteresownej miłości, mały Staś wyrósł na dużego Stanisława, który został ojcem dziesięciorga dzieci, a także ojcem naszej narodowej opery.

W dniu jego urodzin pukamy do świata XIX wieku, by poznać barwną historię życia Moniuszki. Razem z kierownikiem działu literackiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, jak również kuratorem wystawy "Viva Moniuszko!", Marcinem Fediszem, a także dziennikarzem, podróżnikiem, Markiem Traczykiem. W tę podróż poprzez wieki zabierają naszych zagadkowych słuchaczy, Katarzyna Stoparczyk, Alutek i Michaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Marcin Fedisz (kierownik działu literackiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"), Marek Traczyk (dziennikarz, podróżnik)
Data emisji:
 5.05.2019
Godzina emisji: 9.06

Czytaj także

Niezwykła pamięć do cyfr

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
W ciągu zaledwie 3 sekund potrafi zapamiętać 63 cyfry! Z tego powodu wielokrotnie trafiał do Księgi rekordów Guinnessa i wygrywał prestiżowe konkursy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jajo w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
To była na wskroś wielkanocna audycja. W roli głównej pojawiło się jajo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice pływającego Batorego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 12:00
70 tys. jaj, 9 ton mięsa, 6 tys. sztuk drobiu, 6 ton owoców. Tyle zabierano w podróż przez Atlantyk legendarnym transatlantykiem, który nazywał się Batory.
rozwiń zwiń