Zagadkowy Stanisław Moniuszko!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 10:23
Staś Moniuszko był chłopcem spokojnym, rozważnym i… na wskroś zagadkowym! Nie szalał z rówieśnikami, nie potrafił się wygłupiać.
Audio
  • Jakim dzieckiem był Stanisław Moniuszko? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Kiedy trochę podrósł, nazywano go Paniczem. Panicz uwielbiał czytać książki i wydawał na nie całe swoje kieszonkowe. Uwielbiał też rozmawiać o literaturze, historii, polityce, muzyce, filozofii i malarstwie. Znał biegle kilka języków obcych. A wszystko to zawdzięczał swojej wspaniałej rodzinie, zwłaszcza niezwykle  światłym stryjom.

Każdy z nich dał małemu bratankowi jakiś cenny dar. A od początku talent i zainteresowania małego Stasia wspierała także jego ukochana mama. To ona nauczyła go gry na klawikordzie, a nade wszystko wielkiej miłości i szacunku do muzyki. Dzięki lekcji pięknej, bezinteresownej miłości, mały Staś wyrósł na dużego Stanisława, który został ojcem dziesięciorga dzieci, a także ojcem naszej narodowej opery.

W dniu jego urodzin pukamy do świata XIX wieku, by poznać barwną historię życia Moniuszki. Razem z kierownikiem działu literackiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, jak również kuratorem wystawy "Viva Moniuszko!", Marcinem Fediszem, a także dziennikarzem, podróżnikiem, Markiem Traczykiem. W tę podróż poprzez wieki zabierają naszych zagadkowych słuchaczy, Katarzyna Stoparczyk, Alutek i Michaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Marcin Fedisz (kierownik działu literackiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"), Marek Traczyk (dziennikarz, podróżnik)
Data emisji:
 5.05.2019
Godzina emisji: 9.06

Czytaj także

Niezwykła pamięć do cyfr

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:00
W ciągu zaledwie 3 sekund potrafi zapamiętać 63 cyfry! Z tego powodu wielokrotnie trafiał do Księgi rekordów Guinnessa i wygrywał prestiżowe konkursy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jajo w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:00
To była na wskroś wielkanocna audycja. W roli głównej pojawiło się jajo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice pływającego Batorego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 12:00
70 tys. jaj, 9 ton mięsa, 6 tys. sztuk drobiu, 6 ton owoców. Tyle zabierano w podróż przez Atlantyk legendarnym transatlantykiem, który nazywał się Batory.
rozwiń zwiń