Ciekawscy zagadkowi podróżnicy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 10:00
Właśnie wrócili z podróży życia, która trwała trzy lata! Przez 1204 dni odwiedzili 30 krajów.
Audio
  • Ile lat można spędzić w podróży? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Jezioro Atitlan w Gwatemali
Jezioro Atitlan w GwatemaliFoto: Brester Irina/Shutterstock.com

Nauczyli się nurkować, pływali z delfinami i morskimi lwami. Przemierzali himalajskie szlaki i Pustynię Gobi. Kupili samochód i przerobili go na mobilny dom, aby w końcu dotrzeć do wymarzonej Patagonii. A wszystko to z miłości do siebie i podróży. Z wrodzonej ciekawości i świeżego, dziecięcego wręcz spojrzenia na ten świat.

­– Nasza podróż trwała ponad 3 lata. Przyzwyczajamy się obecnie do spania we własnych łóżkach. Przez większą część naszej wyprawy spaliśmy w samochodzie, więc jest to odmiana, ale przyzwyczajamy się do tego powoli – mówią podróżnicy Hanna Bora i Jacek Śledziński. 

Przygoda gości zagadkowego studia rozpoczęła się w 2016 roku. W tym czasie odwiedzili aż 30 krajów. – Najdziwniejszym i najpiękniejszym jednocześnie miejscem, jakie odwiedziliśmy, były mongolskie stepy. Jest to zupełnie wyjątkowa część świata, przede wszystkim dlatego, że jest tam bardzo mało ludzi. Człowiek czuje się sam na sam z naturą. Co najwyżej, przebiegnie tam co jakiś czas stado wielbłądów – wspomina Hanna Bora. – Najlepiej zapamiętałem Gwatemalę i widok na jezioro Atitlan. Spaliśmy tam w naszym samochodzie i rano, otwierając nasz bagażnik, widzieliśmy owo jezioro i szczyty wulkanów tuż za nim. Jeden z nich, Fuego, wybuchał co jakiś czas, więc mogliśmy obserwować jezioro, które wielu określa jako najpiękniejsze na świecie – dodaje Jacek Śledziński.

Dlaczego birmańscy rybacy łowią ryby z jedną nogą uniesioną do góry? Gdzie można wybrać się na nurkowanie z lwami morskimi? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Hanna Bora i Jacek Śledziński (podróżnicy)
Data emisji:
14.07.2019
Godzina emisji: 9.06

ml

Czytaj także

Wielkie wyzwania "Waniliowej Julki"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 10:00
Julia ma 12 lat i masę zainteresowań: pływa, jeździ na nartach, uprawia judo, biega przełajowo, kocha Formułę 1. I nie przeszkadza jej w tym fakt, że jest… niewidoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 10:12
Morza i oceany karmią miliardy ludzi na całym świecie. W efekcie nieodpowiedzialnych działań człowieka za kilkadziesiąt lat w tych akwenach może zabraknąć ryb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W świecie "Króla Maciusia Pierwszego"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:00
– Tworząc wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości", poszukiwałyśmy dziecka w sobie. To wszystko po to, żeby dowiedzieć się, czy chciałybyśmy oglądać te obrazy – mówi kurator wystawy Anna Czerwińska.
rozwiń zwiń