X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagadkowy świat roślin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 10:00
Gościem Katarzyny Stoparczyk, Krysi oraz Anielki była dr biologii, a zarazem artystka i poetka – Urszula Zajączkowska.
Audio
  • Sekretne życie drzew (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TVGD

"Co jest zapisane w drzewie żyjącym ponad 700 lat? W dębie, który wykiełkował z żołędzia za czasów Łokietka, wydłużał młodociane pędy za Jagiełly, osiągnął pewność życiową za Zygmunta Starego? Co zapisał więc w sobie dąb Bartek, bo to o nim ta opowieść właśnie? To ogromne, rozłożyste drzewo stało się dla mnie przedmiotem badań. Przede wszystkim zmaterializowanym zachwytem, w całej swej grubokorowej i mszystej istocie" – pisała botaniczka o swojej zawodowej przygodzie.

– Drzewa mają świat schowany pod ziemią, system niewidzialnych korzeni. Przechodząc koło drzew, patrzymy tylko na pień albo na liście, natomiast nie myślimy o tym, że ogromna część ciała drzew jest pod ziemią. Jak rysujemy las, rysujemy ziemię na dole obrazka – mówiła Urszula Zajączkowska.

Gdzie drzewo ma mózg? Jaką melodię zagrałaby nasza rozmówczyni roślinom, gdyby te miały uszy?  Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo, słuchając dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:
 Urszula Zajączkowska (poetka, botaniczka, artystka wizualna)
Data emisji: 15.09.2019
Godzina emisji: 9.06

kr/mk

Czytaj także

Niedziela w zagadkowym Zamościu!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:00
Prosto ze Szczebrzeszyna, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i gdzie właśnie zakończył się Festiwal Języka Polskiego, pojechaliśmy do Zamościa. Katarzyna Stoparczyk oraz Daria, Jagódka i Franek poprowadzili audycję z tamtejszego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie loty Pawła Farona

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 10:00
Jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów w naszym kraju. Należy także do ścisłej światowej czołówki. Udało mu się zakwalifikować do najbardziej prestiżowych zawodów w świecie paraltoniarstwa – Red Bull X-Alps.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między przyszłością a przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 10:00
1 września 1939 roku dzieci miały beztrosko pobiec do szkoły. Nie pobiegły. Zamiast ciężaru tornistra wypełnionego książkami pozostał w nich ciężar wojny. Opowiada o niej ktoś, kto w dniu jej wybuchu miał zaledwie 16 lat. Opowiada przepięknie, bo mówi tak, jak pisze. Znakomity pisarz, człowiek legenda, Józef Hen.
rozwiń zwiń