Jak długi jest język dzięcioła?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 10:13
Goście tego wydania "Myślidziecka 3/5/7", to ludzie, którzy często zadzierają głowę i patrzą w górę. Czego wypatrują?
Audio
  • Spoglądający w niebo goście "Zagadkowej niedzieli" (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Frank McClintock

"Ptaki nie znają granic" Noah Strycker "Ptaki nie znają granic" Noah Strycker

Pierwszy gość audycji to dr Adam Dmoch – ornitolog. Przyniósł on do zagadkowego studia niezwykłą książkę, której autor odbył niezwykłą podróż śladami ptaków.

– To książka niezwykła, ale jeszcze bardziej niezwykłe jest to, w jakich okolicznościach ona powstała – mówi gość zagadkowego studia.

Noah Strycker przez 365 dni podróżował z plecakiem, nieodłączną lornetką oraz aparatem fotograficznym. Odwiedził 41 krajów na 7 kontynentach. Odbył 112 lotów, pokonując w sumie 161761 kilometrów. "Ptaki nie znają granic" to fascynujący zapis wyjątkowej podróży w poszukiwaniu skrzydlatych stworzeń.

Autor skupia się przede wszystkim na tych gatunkach ptaków, które miały dla niego strategiczne znaczenie lub tych, które wywarły na nim największe wrażenie. Przedstawia je w fachowy a zarazem dowcipny i przystępny sposób, podkreślając to, co w każdym, nawet najbardziej niepozornym, gatunku jest najciekawsze.

– Mając pod ręką lornetkę, możemy się wybrać właściwie wszędzie, by obserwować ptaki. Są w lasach, na łąkach, ale i na osiedlach i w parkach. Będąc na wycieczce warto się rozglądać – dodaje dr Adam Dmoch.

Gościem Katarzyny Stoparczyk był również astronom Kamil Deresz, który zabrał nas w podróż między gwiazdami. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość:
dr Adam Dmoch (doktor nauk leśnych oraz ornitolog), Kamil Deresz (astronom)
Data emisji: 24.11.2019
Godzina emisji: 9.06

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Sambor Dudziński: zawsze marzyłem i robię to nadal

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 10:00
Najpierw wdrapał się na kamienny cokół. Potem zgrabnie wskoczył na grzbiet konia. Koń miał skrzydła, więc okazał się być Pegazem. Mały chłopiec wiedział o tym więc cierpliwie czekał kiedy koń w końcu wzniesie się i poleci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tropem najwspanialszych ciekawostek świata

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 10:00
– W książce "Milion rzeczy" jesteśmy zaproszeni w podróż po świecie zagadek, po świecie miliona rzeczy do odkrycia. Wyprawę zaczynamy na Antarktydzie. To takie miejsce, którego prawdopodobnie nie uda nam się odwiedzić osobiście – opowiada Katarzyna Domańska, tłumaczka książki Marca Martina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O chłopcu, który obserwował bociany…

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 10:00
Historia zawarta w książce pt. "Wojtek" zawiera wątki autobiograficzne jej autora – popularyzatora nauki, Wojciecha Mikołuszko, który jest bohaterem tego wydania audycji.
rozwiń zwiń