Kamila Kielar i jej wielkie podróże

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 09:00
Rzadko zdarza się, by ktoś potrafił patrzeć na świat z wrażliwością dziecka, buntem nastolatka i przytomnym okiem dorosłego cenzora. A o tym świecie opowiadał tak, że człowiek wchodzi w tę opowiadaną historię do samego końca.
Audio
  • Wielkie wyprawy Kamili Kielar (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Kamila Kielar
Kamila KielarFoto: archiwum prywatne

– W fińskiej Laponii mieszka… dwóch Świętych Mikołajów. Jeden z nich, to ten, do którego wysyłamy listy na koło podbiegunowe. Jednak, przy granicy z Rosją jest jeszcze niezwykła, wielka góra o kształcie ucha, które słucha dziecięcych marzeń. Może ona ściągnąć je wszystkie do siebie, wysłuchać ich i sprawić, by stały się one rzeczywistością – opowiada podróżniczka Kamila Kielar.

Kiedy w roku 2018 otrzymała Kolosa, w uzasadnieniu napisano: "za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych".

Jest podróżnikiem, etologiem, fotografem przyrody, dziennikarzem i mówcą. Podróżuje głównie solo, samotnie przejechała rowerem Alaskę, Kamczatkę oraz Jukon (w zimie, przy temperaturach spadających do -40 stopni Celsjusza). W trakcie półrocznej wędrówki przemierzyła też rozciągający się między Meksykiem a Kanadą szlak Pacific Crest Trail. Jej ukochane miejsce na świecie to Laponia, do której kiedyś przeprowadzi się na stałe.

W studiu pojawia się także Joanna Olech, która opowiada o nagrodzonych książkach w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Kamila Kielar (podróżniczka, pisarka), Joanna Olech (graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży)
Data emisji: 15.12.2019
Godzina emisji: 9.08

ml


Czytaj także

Michał Woroch: trzeba trochę oddać od siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 10:00
To była niezwykle poruszająca opowieść człowieka, który mimo choroby i utraty sił, potrafił zdobyć ten świat. Wykazał się hartem ducha i odwagą. A także wrażliwością kogoś, kto pięknie potrafi patrzeć, ale także widzieć. I opowiadać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedziela w zagadkowym Zamościu!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 10:00
Prosto ze Szczebrzeszyna, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i gdzie właśnie zakończył się Festiwal Języka Polskiego, pojechaliśmy do Zamościa. Katarzyna Stoparczyk oraz Daria, Jagódka i Franek poprowadzili audycję z tamtejszego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń