Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
Audio
  • Zagadkowe niezwykłe dzieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/michaeljung

"Wróżka Zuzia i cudowne dzieci" Magdalena Kryger, wyd. Alegoria
"Wróżka Zuzia i cudowne dzieci" Magdalena Kryger, wyd. Alegoria

Borys ma niesprawne ręce, nogi i nie może mówić. Cierpi na bardzo rzadko spotykaną chorobę, która nazywa się leukodystrofia metachromatyczna. Mimo to jeździ konno i pływa. Uwielbia czytać książki i słuchać jazzu. Tylko niekiedy jest mu smutno, jak ktoś rzuci w jego stronę mimochodem: "głupek!".

Podobnych historii jest wiele. Po co o nich opowiadamy? Po to, by uczyć szacunku i empatii do "innego". By zrozumieć, że ci "inni" także mają prawo razem z nami szczęśliwie żyć. Dr Magdalena Kryger opowiedziała nam o tym, a także o swoich podopiecznych, ukochanej pracy i wielkiej pasji, jaką jest ultrasonografia.

– Pracuje w klinice hematologii dziecięcej i najczęściej odwiedzają nas dzieci na ocenę brzuszka albo z kaszlem. A przychodzą do nas naprawdę bardzo różne dzieci. Kiedyś był u nas chłopiec, który mnie zafascynował, ponieważ miał przepiękny wózek inwalidzki z kółkami w kolorach tęczy i kiedy zgasiliśmy światło, te kółka się świeciły. Coś niesamowitego! – wspomina pani doktor. – W ultrasonografii fascynujące jest to, że możemy zobaczyć ludzkie wnętrze, nie otwierając go. Bardzo często opowiadam dzieciom, że ich narządy przypominają księżyc albo kijankę. Staram się odpowiedzieć na pytanie, co dziecko jadło – czasami widzę ryż, a czasami makaron – żartuje.

W Zagadkowym Studiu pojawią się także młodzi artyści z zespołu małe TGD, aby przyjrzeć się smartfonom, które tak często lądują w dziecięcej ręce. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Magdalena Kryger (lekarz pediatra, autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci"), Wojciech Mikołuszko (populyzator nauki)
Data emisji: 26.01.2020
Godzina emisji: 9.08

kr/mat. promocyjne

Czytaj także

Zagadkowe orangutany i wszystko o wędrowaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 10:00
W tę "Zagadkową Niedzielę" w Trójkowym studiu, oprócz Katarzyny Stoparczyk, pojawili się Kasia, Amanda, Krystyna oraz debiutująca Maja, która w wieku 9 lat napisała książkę. Odwiedził nas również gość!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy zabraknie pszczół, zostaną nam cztery lata

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:12
To była zagadkowa podróż tropem pszczół. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowa fascynacja muzyką

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 10:00
Tym razem w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyna Stoparczyk gości Pawła Podgórskiego, znakomitego aktora, wokalistę i wychowawcę dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń