Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
Audio
  • Jak postrzegają rzeczywistość dzieci z autyzmem? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Sudowoodo

Te prezenty to uwaga, przyjaźń i chęć zrozumienia tego, czego nie chce rozumieć świat. Adrian Borowik z "Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei" przyjechał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o codzienności dzieci, które widzą świat inaczej.

– Osobom ze spektrum autyzmu jest trudno patrzeć innym w oczy, bo już tak mają skonstruowany system nerwowy. Dużym wyzwaniem jest dla nich nawiązywanie relacji, znajomości. Jeżeli chcecie, żeby ktoś zachowywał się w taki sposób, w jaki wy chcecie, żeby się zachowywał, będzie łatwiej, gdy wy zaczniecie się tak zachowywać. Jeżeli chcecie, żeby ktoś był dla was miły, to, zamiast krzyczeć na niego i wymagać, żeby był miły, można spróbować takiej sztuczki, żeby samemu zacząć się zmieniać i pokazywać, jak to jest być miłym dla innego – mówił do Trójkowych dzieci Adrian Borowik.

Naszemu gościowi towarzyszyli: 7-letnia Pola, 9-letni Patryk oraz ich mama Magdalena Michalak. Oni wszyscy zaprosili Waszych rodziców na Międzynarodową Konferencję Szkoleniową "Autyzm. Spektrum elastyczności", która odbędzie się w dniach 14-15 marca w Gliwicach.

W Zagadkowym Studiu pojawił się także popularyzator nauki, który swoją opowieścią potrafi zainteresować najbardziej rozbrykane dziecko. Usłyszeliśmy głos najprawdziwszej mumii! Wytropiliśmy miejskie zwierzęta i przenieśliśmy się nad brzeg oceanu, w którym dzięki wielorybom, odbywają się najpiękniejsze koncerty świata. O tym wszystkim opowiedział nam Wojciech Mikołuszko.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Adrian Borowik ("Autyzm – warsztaty. Przylądek Dobrej Nadziei"), Magdalena Michalak (mama dzieci dotkniętych autyzmem), Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki)
Data emisji: 09.02.2020
Godzina emisji: 9.06

kr/mat. promocyjne


Czytaj także

Kosmicznie i zagadkowo

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:12
Tym razem lecimy w Kosmos. Tam dowiadujemy się, czy rzeczywiście istnieje dziewiąta planeta. Poznajemy także losy Betelgezy i komety, która przyleciała do nas spoza Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie wyprawy AfrykAnki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 10:00
Jak mówi sama o sobie, jest "piorunującą mieszanką Pippi Långstrump i Ani z Zielonego Wzgórza". To chodzący wulkan optymizmu. Od dziecka jednak fascynowało ją jedno: dalekie podróże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
rozwiń zwiń