Zagadkowe podróże z Grzegorzem Kaplą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
To nie jest zwyczajna podróż, bo i nasz przewodnik potrafi patrzeć na ten świat w sposób wyjątkowy.
Audio
  • Podróże z szacunkiem (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Blue Planet Studio

Przygląda się mu z uważną mądrością, głęboko zaglądając w oczy napotkanym ludziom. Czerpie z ich doświadczenia, szanuje odmienność i zostawia im najlepszą cząstkę siebie. W zagadkowym studiu pojawił się reporter, pisarz, podróżnik, Grzegorz Kapla.


shutterstock_sawanna 1200.jpg
Wielkie wyprawy AfrykAnki

– Podróżując po świecie, niezwykle ważny jest szacunek. Jeśli ktoś zaprasza nas do domu i częstuje herbatą, to trzeba ją wypić. Jeżeli sadza nas w swoim domu i mówi "nie dotykaj niczego", to nie wolno niczego tknąć. Gdy ktoś powita nas słowami "usiądź, zaraz podamy ci potrawkę z owcy, która gotuje się przed jurtą", to trzeba ją zjeść, bo ci ludzie dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, a nas uważają za bardzo ważnych. Trzeba to robić, nawet, jeśli może to nam zaszkodzić. Kiedyś w Tybecie dostałem strasznej wysypki i myślałem, że zaraziłem się cholerą. Poszedłem do lekarza, który powiedział mi, że to tylko alergia – w tym wypadku na mleko jaka, którym mnie poczęstowano. Wysypał garść tabletek na gazetę, zawinął ją w tutkę i mi podał. Po 5 dniach wysypka ustąpiła. Na szczęście, na takie sytuacje są proszki – wspomina gość Zagadkowego Studia.

Żyje z pisania odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko – papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Nie zdobył żadnych laurów, ani żadnych nagród. Zresztą nie dałoby się ich przecież nosić w plecaku.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Grzegorz Kapla ()
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 9.06

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Kosmicznie i zagadkowo

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 10:12
Tym razem lecimy w Kosmos. Tam dowiadujemy się, czy rzeczywiście istnieje dziewiąta planeta. Poznajemy także losy Betelgezy i komety, która przyleciała do nas spoza Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie wyprawy AfrykAnki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 10:00
Jak mówi sama o sobie, jest "piorunującą mieszanką Pippi Långstrump i Ani z Zielonego Wzgórza". To chodzący wulkan optymizmu. Od dziecka jednak fascynowało ją jedno: dalekie podróże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
rozwiń zwiń