Zagadkowa, szalona nauka

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:00
Świat, który nas otacza, jest zagadkowy i fenomenalny. Najlepiej wie o tym popularyzator nauki Piotr Stanisławski, który razem z żoną Aleksandrą już od ośmiu lat prowadzi najpopularniejszego bloga o tematyce naukowej w całej Polsce.
Audio
  • Naukowe ciekawostki z Zagadkowego Studia (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Paolo De Gasperis

Blog "Crazy Nauka" ostatnio zwyciężył nagrodę w kategorii media w konkursie "Popularyzator Nauki", współorganizowanym przez Polską Agencję Prasową. Katarzyna Stoparczyk, Ala, Tosia i inne dzieci zgromadzone w Zagadkowym Studiu zadały naszemu gościowi całe mnóstwo ciekawych pytań. Jedno z nich brzmiało: "Dlaczego po wiosennej burzy tak pięknie pachnie powiertrze?"

– To głownie kwestia ozonu – odpowiedział Piotr Stanisławski. – Poza tym, padający deszcz uderza w ziemię i podnosi stamtąd całe mnóstwo ciekawych rzeczy. Zapach mokrej ziemi dają nam głównie bakterie oraz zapach ozonu, czyli formy tlenu, który powstaje dzięki piorunom – wyjaśnił.
Zdjęcie ilustracyjne (fot. shutterstock/Morten Normann Almeland) Zdjęcie ilustracyjne (fot. shutterstock/Morten Normann Almeland)

W jaki sposób obliczyć, z jakiej odległości zaraz uderzy piorun? Kto potrafi zwinąć język w trąbkę i skąd biorą się dołeczki w policzkach? Dlaczego pioruny są powyginane? Czy to prawda, że wśród nas żyją istoty nieśmiertelne? Czy dinozaury naprawde składały jaja na twardo? Skąd wiemy, że pies nasz kocha? Odpowiedzi na te wszystkie pytania w audycji.

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Piotr Stanisławski (popularyzator nauki, współautor bloga "Crazy Nauka")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 9.05

kr


Czytaj także

Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sambor Dudziński i jego zagadkowe instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
– Pasja jest naszym zadaniem na Ziemi – mówił wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Sambor Dudziński, który na Festiwal "Trójka Górom" przyszedł z trzema walizkami zaczarowanych instrumentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowe podróże z Grzegorzem Kaplą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
To nie jest zwyczajna podróż, bo i nasz przewodnik potrafi patrzeć na ten świat w sposób wyjątkowy.
rozwiń zwiń