Zagadkowa podróż przez Pustynię Gobi

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 10:00
Jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część Pustyni Gobi.
Audio
  • Zagadkowe podróże Mateusza Waligóry (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Pustynia Gobi
Pustynia GobiFoto: Shutterstock.com/Jakub Czajkowski

Pięknie pisze i jeszcze piękniej mówi. Ma swoje wielki marzenia i ekstremalne do wykonania plany, ale jest nieustraszony i pewnie wszystkie je kiedyś spełni. 

– Po co się tak wysilać? Po co podróżować w najodleglejsze miejsca na świecie? Wyruszam ciągnięty ciekawością, bo lubię być zmęczonym i ze świadomością, że wykonałem kawał dobrej, choć nikomu niepotrzebnej roboty, która jest ważna tylko dla mnie. Robię to też, żeby sprawdzić siebie, żeby zobaczyć wszystkie te miejsca, pobyć ze sobą na osobności, ale zawsze podkreślam, że spośród tych wszystkich powodów, żaden nie jest wystarczająco dobry, żeby być tym jedynym, dla którego ruszam w kolejne podróże – mówi podróżnik Mateusz Waligóra.

– Dom w podróży składa się z szeregu substytutów tego, co mamy na co dzień. Przede wszystkim, jest namiot, w którym mogę spać, śpiwór, karimata pełniąca rolę łóżka. Prawdziwy dom jest jednak tam, gdzie są nasi najbliżsi. Nie jestem typem człowieka, który wyjeżdża i nie chce nigdy wracać. Dla mnie, podróże bez powrotów nie miałyby najmniejszego sensu – dodaje gość audycji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Mateusz Waligóra (podróżnik, dziennikarz, fotograf i przewodnik)
Data emisji: 8.03.2020
Godzina emisji: 9.05

ml

Czytaj także

Wielkie wyprawy AfrykAnki

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 10:00
Jak mówi sama o sobie, jest "piorunującą mieszanką Pippi Långstrump i Ani z Zielonego Wzgórza". To chodzący wulkan optymizmu. Od dziecka jednak fascynowało ją jedno: dalekie podróże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowe podróże z Grzegorzem Kaplą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 10:00
To nie jest zwyczajna podróż, bo i nasz przewodnik potrafi patrzeć na ten świat w sposób wyjątkowy.
rozwiń zwiń