Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"
Chińska ceremonia picia herbaty
Chińska ceremonia picia herbatyFoto: shutterstock/matrioshka

Wydawnictwo Bajka/materiały prasowe Wydawnictwo Bajka/materiały prasowe

W starożytnym Egipcie wśród wykwintnych dań królowały także ryby. – Nil obfitował w ryby. Nie podawano krokodyli. Czemu? Były to zwierzęta święte. Egipcjanie wykorzystywali… odchody krokodyla do sporządzenia leku na astmę, w skład którego wchodziły także daktyle i słodkie piwo – opowiadał gość Katarzyny Stoparczyk.  


Posłuchaj
50:31 2020_06_21 09_07_42_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Chiny, czyli potęga kulinarna i królestwo… sosów (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

"Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Łukasz Modelski (historyk, dziennikarz radiowej Dwójki, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je")
Data emisji:
 21.06.2020
Godzina emisji: 9.07

materiały prasowe/gs

Czytaj także

Zagadkowe podróże w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
W sobotę 30 maja cały świat z zapartym tchem obserwował start rakiety SpaceX Falcon 9, która wzniosła kapsułę Dragon na orbitę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak narodził się Antoine? Bajkowa historia Antoniego Cierplikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:00
– W historii czasem zapominamy o fryzjerach, ale tych kilka tygodni bez fryzjera pokazało, że jest to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów – zauważył historyk i dziennikarz Marcin Dobrowolski, który opowiedział o wyjątkowo ciekawych postaciach historycznych i mało znanych faktach z ich życia. Jedną z nich był "Król Fryzjerów", czyli Antoni Cierplikowski.
rozwiń zwiń