O człowieku, który przedstawił Polakom… keczup!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:00
Tej niedzieli Zagadkowe Studio ponownie odwiedził dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski, a to oznacza kolejną porcję ciekawostek historycznych. Nasz gość opowiedział m.in.… historię sosu pomidorowego przez niektórych nazywanego polskim keczupem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Volodymyr TVERDOKHLIB

Posłuchaj
97:03 2020_06_28 09_07_29_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Kolejna porcja ciekawostek historycznych od Marcina Dobrowolskiego (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

– To historia, którą po prostu uwielbiam! – rozpoczął Marcin Dobrowolski. – Zaczęła się niedaleko Poznania, tuż po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Wtedy pewien przedsiębiorca i rolnik – pan Stanisław Fenrych, kupił upadające gospodarstwo rolne. Wszyscy okoliczni mieszkańcy mówili, że jeżeli uda mu się w tym miejscu  cokolwiek wyhodować, to wyrosną gruszki na wierzbie. Dzisiaj pomnik pana Fenrycha w miejscowości, w której to wszystko miało miejsce, przedstawia wierzbę, z której wyrastają gruszki.

Stanisław Fenrych Foto: muzeum.gostyn.pl Stanisław Fenrych Foto: muzeum.gostyn.pl

Mimo to bohater tej opowieści nie poddawał się. Korzystając ze swojej przedsiębiorczości, uruchomił tartak i cegielnię, założył sady owocowe oraz plantacje malin, agrestu i innych owoców. Pod okiem pana Fenrycha świetnie rozwijały się i zwierzęta – jedna z kur z jego gospodarstwa zdobyła złoty medal na wystawie rolnej za to, że udało jej się znieść aż 200 jaj w ciągu jednego roku! No, ale wróćmy do sosu pomidorowego.

– To była połowa lat 20. XX wieku. Pan Stanisław wysłał dwóch naukowców z Poznania do Wielkiej Brytanii po to, by sprowadzili stamtąd nasiona specjalnych pomidorów, które rosły w Kornwalii. Uważał on, że panuje tam podobny klimat, jak w Wielkopolsce. Oprócz nasion dostał przepis na sos pomidorowy, w Anglii bardzo popularny jako dodatek do frytek 

Targi sadownictwa i warzywnictwa w Wadebridge w Kornwalii Foto: shutterstock.com/Sebastien Coell Targi sadownictwa i warzywnictwa w Wadebridge w Kornwalii Foto: shutterstock.com/Sebastien Coell

W audycji gościliśmy także mistrzynię jazdy na rolkach, 14-letnią Zosię "Baksy" Brzezińską, która opowiedziała o swojej pasji.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Zosia "Baksy" Brzezińska (mistrzyni jazdy na rolkach), Marcin Dobrowolski (historyk, dziennikarz)
Data emisji:
 28.06.2020
Godzina emisji: 9.07

kr

Czytaj także

Zagadkowe podróże w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
W sobotę 30 maja cały świat z zapartym tchem obserwował start rakiety SpaceX Falcon 9, która wzniosła kapsułę Dragon na orbitę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak narodził się Antoine? Bajkowa historia Antoniego Cierplikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:00
– W historii czasem zapominamy o fryzjerach, ale tych kilka tygodni bez fryzjera pokazało, że jest to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów – zauważył historyk i dziennikarz Marcin Dobrowolski, który opowiedział o wyjątkowo ciekawych postaciach historycznych i mało znanych faktach z ich życia. Jedną z nich był "Król Fryzjerów", czyli Antoni Cierplikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"
rozwiń zwiń