Słoniowe opowieści Anny Olej-Kobus

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:00
– Ludzie myślą, że słoń z trąbą do góry oznacza szczęście. Faktycznie, kiedy słoń ma podniesioną trąbę, wygląda jakby się uśmiechał. Słonie jednak mają zupełnie inne sposoby porozumiewania się – mówiła podróżniczka, dziennikarka i pisarka Anna Olej-Kobus, która przywitała się z Katarzyną Stoparczyk i wirtualnymi małymi gośćmi Zagadkowego Studia w kilku różnych językach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
103:51 2020_07_05 09_06_28_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Zagadkowe podróże Anny Olej-Kobus (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

– Kiedy słoń ma trąbę uniesioną do góry, a jeszcze do tego zacznie ryczeć, macha uszami i kręci głową, to wcale nie przynosi szczęścia. To znaczy: "Uwaga, będę atakować! Nie podoba mi się, że tutaj jesteś i zaraz mogę sprzątnąć cię moją wielką trąbą!" – tłumaczyła podróżniczka.

Anna Olej-Kobus z synem Foto: Krzysztof Kobus/national-geographic.pl Anna Olej-Kobus z synem Foto: Krzysztof Kobus/national-geographic.pl

Anna Olej-Kobus opowiedziała także, jak wygląda życie słoni żyjący na wolności. A różni się ono znacznie od życia tych zwierząt, które podziwiamy w zoo – Taki malutki słonik rodzi się i żyją w stadzie. Opiekują się nim jego starsze siostry i bracia. Ma mamę, ciocię, kuzynów. Słonie mają też swoje lekcje. Są to bardzo ważne lekcje, bo najstarsza słonica prowadzi całe stado i odnajduje miejsca, gdzie jedzenie i woda. Mały słonik musi się tego nauczyć, bo kiedyś będzie dużym słoniem i będzie musiał trafić w takie miejsca.

Tiniest Baby Elephant Copies Everything His Mom Does | The Dodo Little But Fierce/The Dodo

W audycji nasza rozmówczyni opowiedziała także buddyzmie oraz o tym, że najpiękniejsze wakacje można przeżyć także tuż za rogiem.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Olej-Kobus (podróżniczka, pisarka, dziennikarka)
Data emisji:
 5.07.2020
Godzina emisji: 9.07

kr

Czytaj także

Zagadkowe podróże w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 10:00
W sobotę 30 maja cały świat z zapartym tchem obserwował start rakiety SpaceX Falcon 9, która wzniosła kapsułę Dragon na orbitę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak narodził się Antoine? Bajkowa historia Antoniego Cierplikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:00
– W historii czasem zapominamy o fryzjerach, ale tych kilka tygodni bez fryzjera pokazało, że jest to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów – zauważył historyk i dziennikarz Marcin Dobrowolski, który opowiedział o wyjątkowo ciekawych postaciach historycznych i mało znanych faktach z ich życia. Jedną z nich był "Król Fryzjerów", czyli Antoni Cierplikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"
rozwiń zwiń