Osy – kłopotliwe, ale i potrzebne owady

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:00
Tym razem Zagadkowe Studio Katarzyny Stoparczyk odwiedził popularyzator nauki, dziennikarz i przyrodnik Wojciech Mikołuszko, na którego balkonie uwili sobie gniazdo nowi mieszkańcy. I nie są to gołębie, tylko… osy! Czy nasz gość jest zadowolony z takiego sąsiedztwa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tasnenad

pszczoła miasto 1200.jpg
Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Posłuchaj
102:37 2020_07_19 09_06_16_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Wojciech Mikołuszko i jego bzyczący lokatorzy (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– No niekoniecznie, a lubię całą przyrodę – przyznaje Wojciech Mikołuszko, który zdążył już całkiem dobrze poznać swoich nowych lokatorów. – Jest to szczególna grupa os, czyli osy klecanki, które budują mniejsze gniazda niż osy dachowe bądź pospolite, nie mówiąc już o szerszeniach, które budują ogromne gniazda i też są osami. Gdyby były o szerszenie, to nie wiem, czy byłbym zachwycony. Chociaż szerszenie też są ciekawe, uwielbiam je obserwować – opowiada przyrodnik.

Czy użądlenie szerszenia boli? Kto powinien bać się ich najbardziej? – Użądlenie przez szerszenia jest tak samo, jak przez osę, czyli nie jest mocne. Natomiast użądlenie szerszenia jest bardzo bolesne. Ma on taki związek chemiczny, który wzmaga uczucie bólu. Gdy ktoś jest uczulony, jest to bardzo niebezpieczne – podkreśla nasz gość.

Swoje gniazda osy klecanki "klecą" z papieru. – Zanim człowiek wynalazł sposób na robienie masy drzewnej i przerabianie jej na papier, osy opanowały to tysiące lat wcześniej. Swoimi żuwaczkami zdrapują nadgniłe drewno z kory i płotów, przeżuwają je i wypluwają w postaci masy, która zastyga – wyjaśnia Wojciech Mikołuszko.

Klecanka rdzaworożna - gniazda / European paper wasp - nests / Polistes dominul/Wild Boar Channel

Gościem Zagadkowego Studia była także podróżniczka i blogerka Dorota Kamińska, która opowiedziała o życiu na greckiej wyspie Korfu.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Dorota Kamińska (blogerka, podróżniczka, mieszkanka greckiej wyspy Korfu), Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki, dziennikarz, przyrodnik)
Data emisji:
 19.07.2020
Godzina emisji: 9.08

kr

Czytaj także

Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"
rozwiń zwiń

Czytaj także

O człowieku, który przedstawił Polakom… keczup!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:00
Tej niedzieli Zagadkowe Studio ponownie odwiedził dziennikarz i historyk Marcin Dobrowolski, a to oznacza kolejną porcję ciekawostek historycznych. Nasz gość opowiedział m.in.… historię sosu pomidorowego przez niektórych nazywanego polskim keczupem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywczy James Watt i jego wynalazek!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:00
Jakie były kulisy wynalezienia maszyny parowej, czyli urządzenia, które przyśpieszyło świat? Opowiedział nam o tym Marcin Jamkowski, pisarz, dziennikarz i podróżnik, który pojawił się w Zagadkowym Studiu z książką swojego autorstwa "Wielcy odkrywcy".
rozwiń zwiń