Pies i człowiek – od zawsze razem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Pies to nieodłączny towarzysz człowieka – przede wszystkim zapewnia nam towarzystwo, ale także pomaga w tropieniu przestępców, w terapii i chroni nas przez niebezpieczeństwem. Psy znamy od zawsze, ale skąd one właściwie wzięły się w naszym życiu? Na to pytanie odpowiedział człowiek, który o tych zwierzętach wie wszystko, czyli trener i behawiorysta psów Łukasz Wacławski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Posłuchaj
101:53 2020_07_26 09_06_35_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Jak się okazuje, ludzi i pierwsze czworonogi połączyło… podobne menu. – Kiedyś ludzie zajmowali się łowiectwem i zbieractwem. Na swoich ścieżkach spotykali wilki, które również polowały na tę zwierzynę. Wilki mają doskonały węch i słuch, więc namierzenie zwierzyny przychodziło im łatwiej niż ludziom, którzy z kolei mogli ją łatwiej złapać, bo mieli do tego odpowiednie narzędzie i umiejętności. Ludzie wykrawali swoje kawałki mięsa, a wilki też z tego korzystały – wyjaśniał Łukasz Wacławski.

Z czasem człowiek przestał prowadzić koczowniczy tryb życia i osiadł w jednym miejscu. A stworzenia, które coraz bardziej przypominały dzisiejsze domowe psy, niż wilki, razem z nim. Z badań przeprowadzonych w 2002 roku wynika, że psy oddzieliły się od wilków około 125 tys. lat temu, a w formie takiej, jaką znamy obecnie, istnieje od co najmniej 15 tys. lat. Najstarsze pozostałości po psach domowych znaleziono na terenie Europy – m.in. w rejonach Danii, Niemiec i Anglii.

Szkic autorstwa Cypriana Kamila Norwida, datowany na 1841-1883 rok  Foto: polona.pl Szkic autorstwa Cypriana Kamila Norwida, datowany na 1841-1883 rok Foto: polona.pl

– Psy zaczęły strzec domostw, z czasem pomagać w wypasaniu zwierząt. Można powiedzieć, że pies i człowiek byli od zawsze razem – podsumował ekspert.

W audycji odbyliśmy także radiową podróż po Indonezji, w którą zabrał nas żeglarz i podróżnik Piotr "Złoty" Lewandowski.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Łukasz Wacławski (behawiorysta i trener psów), Piotr "Złoty" Lewandowski (żeglarz i podróżnik)
Data emisji:
 26.07.2020
Godzina emisji: 9.06

kr

Czytaj także

Słoniowe opowieści Anny Olej-Kobus

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:00
– Ludzie myślą, że słoń z trąbą do góry oznacza szczęście. Faktycznie, kiedy słoń ma podniesioną trąbę, wygląda jakby się uśmiechał. Słonie jednak mają zupełnie inne sposoby porozumiewania się – mówiła podróżniczka, dziennikarka i pisarka Anna Olej-Kobus, która przywitała się z Katarzyną Stoparczyk i wirtualnymi małymi gośćmi Zagadkowego Studia w kilku różnych językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrywczy James Watt i jego wynalazek!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:00
Jakie były kulisy wynalezienia maszyny parowej, czyli urządzenia, które przyśpieszyło świat? Opowiedział nam o tym Marcin Jamkowski, pisarz, dziennikarz i podróżnik, który pojawił się w Zagadkowym Studiu z książką swojego autorstwa "Wielcy odkrywcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osy – kłopotliwe, ale i potrzebne owady

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:00
Tym razem Zagadkowe Studio Katarzyny Stoparczyk odwiedził popularyzator nauki, dziennikarz i przyrodnik Wojciech Mikołuszko, na którego balkonie uwili sobie gniazdo nowi mieszkańcy. I nie są to gołębie, tylko… osy! Czy nasz gość jest zadowolony z takiego sąsiedztwa?
rozwiń zwiń