Z lotu bociana. "Wojtek" Wojciecha Mikołuszki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 11:00
Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża – tak rozpoczyna się historia bohaterów książki "Wojtek" z ilustracjami Małgorzaty Dmitruk i tekstem Wojciecha Mikołuszki, który tej niedzieli odwiedził Zagadkowe Studio.
Wojtek Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk, wyd. Agora
"Wojtek" Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk, wyd. AgoraFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
107:03 2020_09_13 09_04_44_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 W świecie bocianów i "światozmieniaczy" (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Anna Książek 1200.JPG
W poszukiwaniu światozmieniaczy

"Wojtek" to urzekająca, pełna emocji opowieść, która jednocześnie opowiada o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptacji ludzkich słabości. To również malownicza, a zarazem bardzo ważna lekcja przyrody przedstawiona oczami bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów. Jej autorzy zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca.

Skojarzenie imienia twórcy tekstu z tytułowym "Wojtkiem" nasuwa się samo. – Wojtek nie nazywa się tak ze względu na moje imię. Wojtek to ludowa nazwa bociana. Do dziś czasem na wsiach mówi się: o, leci Wojtek! Jest to już zapominane – wyjaśnił gość Zagadkowego Studia, który zdradził też, że książka ma w sobie wątki autobiograficzne – Moje doświadczenia przekładają się na historię, którą opowiadam i wzbudzają wiele emocji. Główny bohater – Jacek, ma na imię tak jak mój syn. Kiedy tworzyłem fikcyjną postać tego chłopca, wzorowałem się na postaci mojego syna – powiedział.

Gościem "Zagadkowej" niedzieli była także Anna Książek – aktywistka i podróżniczka odwiedziła już 36 krajów, by zebrać historie osób, które zmieniają świat na lepsze, czyli "światozmieniaczy". 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Książek (trenerka, couch, aktywistka, podróżniczka), Wojciech Mikołuszko (dziennikarz naukowy, przyrodnik i popularyzator nauki, autor książek o tematyce popularnonaukowej dla dzieci, laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za książkę "Wojtek")
Data emisji:
 13.09.2020
Godzina emisji: 9.04

kr/mat. prasowe

Czytaj także

Pies i człowiek – od zawsze razem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Pies to nieodłączny towarzysz człowieka – przede wszystkim zapewnia nam towarzystwo, ale także pomaga w tropieniu przestępców, w terapii i chroni nas przez niebezpieczeństwem. Psy znamy od zawsze, ale skąd one właściwie wzięły się w naszym życiu? Na to pytanie odpowiedział człowiek, który o tych zwierzętach wie wszystko, czyli trener i behawiorysta psów Łukasz Wacławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Bałtyku po wybrzeża Australii

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 10:00
Tym razem, naszym gościem jest Aleksandra Karkowska, autorka książek pt. "A może, morze" i "B jak Batory".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 11:00
– Uważam, że strzelanie do zwierząt jest bardzo, bardzo złe. Do lasu warto chodzić z lornetką, żeby widzieć lepiej, z aparatem, żeby sfotografować jakieś zwierzę, z workiem na śmieci – mówił dziennikarz i działacz na rzecz przyrody Adam Wajrak z Zagadkowego Studia, które tym razem znalazło się przy ratuszu w Zamościu.
rozwiń zwiń