Zagadkowy internet i jego mniej jasne strony

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 09:00
W czasach pandemii życie dorosłych, ale także dzieci, w dużej mierze przeniosło się do sieci. A internet oprócz wszystkich fajnych i ciekawych rzeczy, ma także swoją ciemną, mniej ciekawą i mniej bezpieczną stronę. Jak się przed nią chronić, na co trzeba uważać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marko Aliaksandr

fryderyk chopin żaglowiec 663 pap.jpg
Popłynąć daleko, daleko. Aż poza horyzont

Z roku na rok internet towarzyszył nam w coraz większym stopniu, jednak ograniczenia spowodowane przez pandemię koronawirusa sprawiły, że jego rola w naszym życiu jeszcze bardziej wzrosła. Dzięki niemu możemy się uczyć zdalnie albo spotykać się i rozmawiać z rodziną i znajomymi. Niestety, niesie to ze sobą także zagrożenia.


Posłuchaj
53:06 2020_11_08 09_06_14_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Ciemna strona internetu (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Fakt, że obecnie tak dużo korzystamy z sieci, wiąże się także z zagrożeniem nadużywania, czy wręcz uzależnienia od internetu. Musimy wiec zadbać o umiar i równowagę między byciem on-line i off-line – mówi Łukasz Wojtusik z fundacji "Dajemy dzieciom siłę". – Powinniśmy być ze sobą w rodzinie, rozmawiać. Ale też zadbać o ruch, by przebywać na świeżym powietrzu – dodaje.

– W sieci jest dużo pozytywnych, fascynujących treści, z których można i warto korzystać. Jest jednak również wiele treści nieodpowiednich, które mogą budzić zaniepokojenie, negatywne emocje. I na to trzeba niezwykle uważać, aby odpowiednio szybko reagować – tłumaczy Łukasz Wojtusik.


Posłuchaj
50:19 2020_11_08 10_08_09_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Wybitny pianista Karol Radziwonowicz o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Ponadto w audycji:

  • Magdalena Komsta o śnie w kontekście spektaklu teatralnego Teatru Lalka we Wrocławiu pt. "Motyl";
  • Karol Radziwonowicz, wybitny pianista o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.
  • 24. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży "Korczak";
  • Festiwal Filmowy "Kino w trampkach".

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 8.11.2020
Godzina emisji: 9.06, 10.08

pr

Czytaj także

Pomoc na czterech łapach. O psach przewodnikach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:00
– Moje ręce i mój mózg to moje oczy – mówi w Trójce Sebastian Grzywacz, któremu utrata wzroku nie przeszkadza w normalnym życiu i odkrywaniu jego kolejnych zaskakujących obszarów. Pomaga mu w tym czworonożny przyjaciel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tarapaty 2" i zagadkowe opowieści filmowe

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 11:00
– Ten film powstał z tęsknoty za beztroską – mówiła w Trójce reżyserka Marta Karwowska o filmie "Tarapaty 2", który od 25 września można oglądać w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki dynks, który służy do tentegowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:15
Czy wiecie, czym jest wihajster, do czego służy i skąd się wziął w języku polskim? Okazuje się, że w naszym języku ojczystym jest wiele słów, chociaż może nie tak dziwnych, które pożyczyliśmy z innych języków. I o nich właśnie pisze w swojej najnowszej książce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń