Niespodzianki w operze i w szkole

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 12:00
Jak zwykle nasze spotkanie zaczynamy od zagadki. Oczywiście nie może też się obyć bez spotkania z ciekawymi gośćmi: tym razem Zagadkowe Studio odwiedzą Magdalena Małecka oraz Przemek Staroń. Oboje zajmują się pisaniem, chociaż każde z nich w zupełnie innym gatunku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gen_Shtab

"Szkoła bohaterów i bohaterek, czyli jak radzić sobie z życiem" Przemek Staroń, Wydawnictwo Agora "Szkoła bohaterów i bohaterek, czyli jak radzić sobie z życiem" Przemek Staroń, Wydawnictwo Agora

dziecko komputer 1200.jpg
Zagadkowy internet i jego mniej jasne strony

Magdalena Małecka jest reżyserką, pisarką, kameralistką. Napisała libretto do opery "Operowy zawrót głowy", która ma wprowadzić dzieci do świata sztuki operowej.


Posłuchaj
52:29 2020_11_15 09_06_17_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Opera dla dzieci (Zagadkowa niedziela)

– Czym jest opera? Opera jest sztuką, w której postaci śpiewają. Śpiewają w specjalny sposób, najczęściej także z towarzyszeniem orkiestry – tłumaczy Magdalena Małecka. – Śpiewaczki i śpiewacy uczą się tego sposobu śpiewania w szkole i mają bardzo silne głosy. Tak silne, że mogą śpiewać bez mikrofonu – dodaje.

– Wymarzyłam sobie, aby powstała opera dla dzieci. Bo do tej pory jej nie było, a przynajmniej ja jej nie znałam. Chodziło mi o to, aby nauczyć dzieci, co to jest opera, o co w niej chodzi – opowiada o swojej pracy gość Zagadkowego Studia. – I w sobotę była jej premiera – dodaje.

Operowy zawrót głowy - PREMIERA ONLINE/YouTube OPERA NOVA w Bydgoszczy


Drugim gościem jest Przemek Staroń, nauczyciel roku 2018, nauczyciel serca i autor książki "Szkoła bohaterów i bohaterek, czyli jak radzić sobie z życiem". Z powodów oczywistych nie dotarł do studia i pozostał w Sopocie – rozmawiamy z nim telefonicznie.


Posłuchaj
49:29 2020_11_15 10_08_26_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Trudna sztuka radzenia sobie z życiem (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Do klasy przychodzi dwóch nowych uczniów: jeden jest atrakcyjny, drugi - wcale nie. Nam się często wydaje, że ten pierwszy będzie przez wszystkich lubiany, bo jest atrakcyjny, cokolwiek to znaczy: ma fajne ciuchy, jest przystojny. Rzeczywistość płata nam figle i zdarza się, że ten, który z wyglądu wydaje się super, może wcale taki nie być – opowiada Przemek Staroń. 

– "Życie jest jak pudełko czekoladek: nigdy nie wiesz, na co trafisz" mówił Forrest Gump. I możesz stracić fantastyczną okazję myśląc w sposób tak "zewnętrzny", skupiając się tylko na tym, co widoczne dla oczu – tłumaczy autor książki.

Przemek Staroń "Szkoła bohaterek i bohaterów"/YouTube Bukbuk


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Magdalena Małecka (reżyserka, pisarka, kameralistka), Przemek Staroń (nauczyciel, pisarz)
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 9.06

pr

Czytaj także

Książki o odwadze i niełatwych emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:57
Kolejna odsłona "Trzech Kropek" to kolejne dwie ciekawe rekomendacje od ośmioletniej Krysi i Katarzyny Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popłynąć daleko, daleko. Aż poza horyzont

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:30
Tym razem zaczniemy od opowieści o podróżach: tych wymarzonych, niezwykłych i, jak się okazuje, całkiem możliwych do zrealizowania, nawet w czasie roku szkolnego, a potem będzie już tylko ciekawiej: dr Tomasz Rożek odpowie na bardzo trudne pytania.  Będzie też  ważna rozmowa o tym, gdzie i do kogo mogą się zwrócić o pomoc dzieci, które są w trudnej sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki dynks, który służy do tentegowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:15
Czy wiecie, czym jest wihajster, do czego służy i skąd się wziął w języku polskim? Okazuje się, że w naszym języku ojczystym jest wiele słów, chociaż może nie tak dziwnych, które pożyczyliśmy z innych języków. I o nich właśnie pisze w swojej najnowszej książce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń