Pan Kuleczka i Ronaldo: trzeba być ciepłym, czułym i wytrwałym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:15
Dokładnie 39 lat temu dzieci nie doczekały się na nadawany w telewizji w każdą niedzielę Teleranek. Za to zobaczyły w telewizorze pana, który mówił o "stanie wojennym". A do niektórych mieszkań zastukali umundurowani panowie i zabrali mamę lub tatę. To był bardzo trudny czas dla dzieci i dla dorosłych. Teraz też nie jest łatwo, jednak pan Kuleczka ma na to radę.
Pisarz Wojciech Widłak
Pisarz Wojciech Widłak Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

shutterstock Manneken Pis Mikołaj 1200.jpg
Mikołajowie z różnych stron świata

Powinniśmy o tym wiedzieć i pamiętać, bo to część naszej historii. A, jak powiedział ktoś mądry: nie poznamy siebie, dopóki nie poznamy swoich korzeni. Wtedy życie i wszystko dookoła nie było łatwe. I teraz też nie jest łatwe: choćby z powodu pandemii i faktu, że dzieci nie chodzą do szkoły, są zamknięte w domach.


Posłuchaj
97:30 2020_12_13 09_08_28_Zagadkowa_niedziela.mp3 Pan Kuleczka i Ronaldo (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Te ograniczenia dotyczą nie tylko dzieci: podlegają im również dorośli. Np. spotkania autorskie odbywają się teraz za pośrednictwem internetu. Czyli – na sali nie ma nikogo, a wszyscy uczestnicy widzą się na ekranach monitorów komputerów.

– Po takim spotkaniu w Stalowej Woli zamieściłem wspólne zdjęcie-zrzut ekranu z podpisem "Maski zdjęte do zdjęcia, a dzieci pochowały się w laptopie". Ktoś to skomentował "Pewnie tam utkwiły", ktoś inny dopisał "trzeba im pomóc!". "Trzeba napisać o tym książkę" – zaproponowała następna osoba – opowiada Wojciech Widłak, autor znanego cyklu książek o panu Kuleczce.

– To także odpowiedź na bardzo częste pytanie "skąd się biorą pomysły?" Pomysły biorą się z... wszystkąd, jak powiedziała kiedyś Kaczka Katastrofa. I ta wymiana zdań stała się inspiracją opowiadania, którego początek napisał Łukasz Wierzbicki, a ja też trochę dopisałem – dodaje pisarz.

Z niego też narodził się konkurs na opowiadanie, które powinno być kontynuacją tekstu napisanego przez obu panów. Konkurs trwa do 16 grudnia, a przeznaczony jest dla dzieci ze szkoły podstawowej. Teksty można wysyłać na adres strony Łukasza Wierzbickiego.
– Z tekstów, które już dotarły do nas, przebija przede wszystkim wielka tęsknota za drugim człowiekiem, za kolegami i koleżankami – przyznaje pan Wojciech. – To niezwykłe, jak młodzi autorzy potrafią oddać ten nastrój tęsknoty, samotności: czasami dość przerażający – dodaje.

Czytanie przed spaniem – Gdy zamknie się oczy/YouTube dziecitvp


A jak z pandemią radzi sobie pan Kuleczka? – On ma to szczęście, że wszyscy są razem, że mogą się przytulać, dzielić się swoim wewnętrznym ciepłem – opisuje Wojciech Widłak. – I myślę, że tak właśnie powinniśmy robić: dzielić się tym ciepłem wewnętrznym, które, jeśli jest go dużo, nie dodaje się, ale mnoży – mówi z uśmiechem i nadzieją pisarz.


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Widłak (pisarz), Anna Dymna (aktorka, założycielka Fundacji Mimo Wszystko), Ewa Błaszczyk (aktorka, założycielka Fundacji Akogo, twórczyni Kliniki "Budzik"), Yvette Żółtowska-Darska (pisarka)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 9.08, 10.09

pr


Czytaj także

Książki o odwadze i niełatwych emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:57
Kolejna odsłona "Trzech Kropek" to kolejne dwie ciekawe rekomendacje od ośmioletniej Krysi i Katarzyny Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktor, która uczy dzieci szanować odmienność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 10:00
– Moja praca nie polega tylko na tym, że patrzę na ekran monitora i podziwiam to wnętrze, ale mogę też zobaczyć emocje dzieci i rodziców – mówiła w Zagadkowym Studiu dr Magdalena Kryger, pediatra dziecięcy i autorka książki "Wróżka Zuzia i cudowne dzieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność dzieci, które widzą świat inaczej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 10:00
Ma długą brodę, ubiera się w kolorowe szaty i w pewnym sensie jest św. Mikołajem, ponieważ każdego dnia przynosi dzieciom najpiękniejsze prezenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki dynks, który służy do tentegowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:15
Czy wiecie, czym jest wihajster, do czego służy i skąd się wziął w języku polskim? Okazuje się, że w naszym języku ojczystym jest wiele słów, chociaż może nie tak dziwnych, które pożyczyliśmy z innych języków. I o nich właśnie pisze w swojej najnowszej książce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń