Bezcenny uśmiech, który daje siłę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:15
W "Zagadkowej niedzieli" tym razem rozmawialiśmy o świętach i różnych ich aspektach. Trudno się temu dziwić, skoro Wigilia już za kilka dni. Jak zwykle w Zagadkowym Studiu rozmawialiśmy z fantastycznymi gośćmi: Moniką Dąbrowską-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu oraz Karolem Wójcickim, który głowę ma w gwiazdach.
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu
Fundacja Czerwone Noski Klown w SzpitaluFoto: mat. prasowe

pies człowiek 1200.jpg
Pies i człowiek – od zawsze razem

Jest spora grupa dzieci, które mają bardzo dużo czasu. Tak się bowiem składa, że w szpitalach tego czasu jest naprawdę wiele. I te dzieci czekają na wyciągniętą dłoń, każde uważne spojrzenie i uśmiech. Na szczęście są ludzie, którzy doskonale o tym wiedzą i sprawiają, że czas płynie szybciej, a spędza się go weselej, z uśmiechem i radością.


Posłuchaj
48:36 2020_12_20 09_08_11_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Monika Dąbrowska-Jarosz, Karol Wójcicki (Zagadkowa niedziela)

– Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa już od siedmiu lat. Jesteśmy w 12 szpitalach w sześciu miastach Polski – mówi Monika Dąbrowska-Jarosz, która działa w tej fundacji od początku.

Czerwone Noski wierzą w siłę humoru i śmiechu oraz ich uzdrawiający wpływ na samopoczucie ludzi przechodzących trudne i kryzysowe chwile. Dlatego przynoszą uśmiech i humor osobom, które najbardziej ich potrzebują - chorym dzieciom przebywającym w szpitalach.

Są regularnie obecne na oddziałach pediatrii, diabetologii, rehabilitacji, chirurgii, kardiologii, okulistyki, onkologii; na oddziałach ratunkowych, ale też w miejscach, gdzie dzieci są po przeszczepie organów i przeszczepie szpiku. Odwiedzają również dzieci w śpiączce i w minimalnym stanie świadomości, które przebywają w Klinice Budzik.

Budzimy do życia/YouTube Czerwone noski Klown w Szpitalu


– Do tej pory wszędzie byliśmy osobiście i indywidualnie. Czas pandemii jednak wszystko zmienił: możemy przyjść do każdego do domu, do każdego dziecka, każdego seniora. Jeżeli tylko nas zaprosicie, z wizytą zjawią się klauni-artyści. Całkowicie za darmo! – opowiada Monika Dąbrowska-Jarosz. – Warunek jest tylko jeden: dostęp do internetu – dodaje.

– Wiemy też, że nie wszystkie dzieci mają internet, nie wszystkie mają komputer. Dlatego mamy nadzieję, że już od nowego roku będziemy mogli też dostarczyć komputery np. do szpitali, aby przebywające tam dzieci mogły spotkać się z klaunami – zapowiada gość "Zagadkowej niedzieli".

2 ChruPkowa telekonferencja Czerwone Noski Klown w Tablecie/YouTube ChruPek TV


Poza tym w audycji:

– Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" opowie o tym, co na niebie, o koniunkcji Jowisza i Saturna, o tym, czym była Gwiazda Betlejemska oraz o ściganiu zorzy polarnej.


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Monika Dąbrowska-Jarosz (Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu"), Karol Wójcicki (astronom, autor bloga "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 20.12.2020
Godzina emisji: 9.08

pr

Czytaj także

Czerwone Noski niosą radość

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 10:00
Tańczą, szaleją  i recytują. Niekiedy także śpiewają i żonglują. Po co? Zawsze po to, aby na buzi chorego dziecka w końcu pojawił się uśmiech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice, które skrywa Bałtyk

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 10:00
Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowe świąteczne pytania

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 10:00
– W naszym godle właściwie nie ma orła. Ci, którzy znają się na ptakach, mówią, że jest to bielik. Jest on orłanem, a nie orłem. Owszem jest on spokrewniony z orłami, ale jest on od nich o wiele większy. Ornitolodzy odróżniają je po opierzeniu nóg – mówi prof. Jerzy Bralczyk. 
rozwiń zwiń