Duński skok w nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:15
Każdy kraj ma swoje świąteczno-noworoczne tradycje, które, co oczywiste, różnią się od siebie. O tym, jakie są te tradycje w Danii, najszczęśliwszym kraju na świecie, opowiada muzyk Czesław Mozil, który jako dziecko wraz z rodzicami zamieszkał właśnie tam.
Czesław Mozil i Katarzyna Stoparczyk
Czesław Mozil i Katarzyna StoparczykFoto: G. Mazurczak/PR

shutterstock Manneken Pis Mikołaj 1200.jpg
Mikołajowie z różnych stron świata

Jedna z tradycji jest doroczne orędzie noworocznym królowej Małgorzaty, emitowane w duńskiej telewizji. – Królowa jednoczy ludzi. Wszyscy, niezależnie od swoich przekonań, siadają przed telewizorem i je oglądają. A potem o nim dyskutują i je komentują – mówi trójkowy gość. 


Posłuchaj
107:51 2021_01_03 09_05_41_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Czesław Mozil opowiada o duńskich zwyczajach świąteczno-noworocznych (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Duńczycy uwielbiają świąteczne spotykania. I przez cały grudzień je organizują: w szkole, w pracy, ze znajomymi. W tym czasie cała Kopenhaga jest pełna spotkań – opowiada Czesław Mozil. – Niestety, w tym roku było inaczej – dodaje.

Co roku w okresie świątecznym w duńskiej telewizji jest pokazywany spektakl komediowy "Dinner for One", podobnie jak musical "Sound of Music". Co ciekawe, ten musical w Polsce nie był nigdy pokazywany! Do noworocznych tradycji w Danii należy również potrawa z dorsza, marcepanowe ciasto noworoczne oraz... skok w nowy rok.

Czesław Mozil – Lód w lecie (from "Kraina lodu")/YouTube DisneyPolskaVEVO

W audycji pojawił się także pisarz i podróżnik Marcin Kozioł, który przyniósł do zagadkowego studia swoją najnowszą książkę pt. „Gwiazda Blachonosego”, a wraz z nią fascynującą opowieść o niezwykłym astronomie i alchemiku, który nazywał się Tycho Brahe. To właśnie on, ale także Julka, Spajk i Tom, stali się bohaterami naszej drugiej zagadkowej godziny. Odwiedzili nas także Nicola Tesla i uroczy wombat o imieniu Maksymilian. 

Marcin Kozioł "Gwiazda Blachonosego" Marcin Kozioł "Gwiazda Blachonosego"

*** 

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Czesław Mozil (piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, aktor dubbingowy)
Data emisji: 03.01.2021
Godziny emisji: 9.05, 10.04

pr

Czytaj także

Hubert Dobaczewski: jeśli mam w ręku gitarę, to zupełnie odlatuję

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 14:00
Do technikum samochodowego poszedł jako konformista. Podobnie było z ekonomią. Ale z muzyką już nie. Uwielbia grać na gitarze, pisze genialne teksty i… nie lubi słuchać swoich płyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki dynks, który służy do tentegowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:15
Czy wiecie, czym jest wihajster, do czego służy i skąd się wziął w języku polskim? Okazuje się, że w naszym języku ojczystym jest wiele słów, chociaż może nie tak dziwnych, które pożyczyliśmy z innych języków. I o nich właśnie pisze w swojej najnowszej książce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Kuleczka i Ronaldo: trzeba być ciepłym, czułym i wytrwałym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:15
Dokładnie 39 lat temu dzieci nie doczekały się na nadawany w telewizji w każdą niedzielę Teleranek. Za to zobaczyły w telewizorze pana, który mówił o "stanie wojennym". A do niektórych mieszkań zastukali umundurowani panowie i zabrali mamę lub tatę. To był bardzo trudny czas dla dzieci i dla dorosłych. Teraz też nie jest łatwo, jednak pan Kuleczka ma na to radę.
rozwiń zwiń