Ś(mieć), czyli żyć w stylu "zero waste"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:00
Kto by pomyślał, że kiedyś słowo "śmieć" miało znaczenie pozytywne? Według prof. Rocha Sulimy pochodzi ono od czasownika "mieć", a polskie przysłowia nie znają pojęcia śmieci jako czegoś zbędnego. Śmieci są synonimem własności, gospodarzenia i obfitości dóbr. O tym, jak nie marnować, opowiedziała nam Katarzyna Wągrowska, autorka bloga "Ograniczam Się" i książki "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej". 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Newman Studio

Coś dla leniuchów

– Zero waste to świetna idea dla leniwych, którym nie chce się latać z workami pełnymi śmieci do kontenerów. Jedną z ogromnych zalet ograniczania odpadów jest to, że biegamy do tego kontenera o wiele rzadziej – zachęca Katarzyna Wągrowska, która podkreśla, że mniej śmieci dla nas oznacza mniej śmieci dla otaczającego nas świata. – Fajnie by było, gdyby kraje, w których mieszkamy, nie były wysypiskami śmieci, bo życie wokół nich jest po prostu nieprzyjemne. Niestety odpady wydzielają do atmosfery szkodliwe gazy i przedostają się do powietrza, którym oddychamy. Mogą się również przyczyniać do ocieplania klimatu – wyjaśnia. 

Posłuchaj
101:07 2021_01_31 09_08_39_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Co zrobić, czy odpady stały się skarbem? Katarzyna Wągrowska w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Pojęcie zero waste, czyli "zero odpadów" lub "zero marnowania" po raz pierwszy zostało użyte w latach 70. Wtedy pewien amerykański przedsiębiorca Paul Palmer założył firmę Zero Waste Incorporation, w którym zajmował się odzyskiwaniem surowców chemicznych używanych m.in. elektronice. Od tego momentu minęło już kilkadziesiąt lat, a zero waste stało się stylem życia, który dotyczy tego, jak jemy, kupujemy czy robimy pranie.

Katarzyna Wągrowska "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej", wyd. Znak Literanova Katarzyna Wągrowska "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej", wyd. Znak Literanova

Jak żyć bez śmieci?

Sposób na wprowadzenie do swojego życia zasady ograniczania śmieci jest sporo – wodę kupowaną w plastikowych butelkach możemy zastąpić tą z dzbanka z filtrem, a proszki i płyny do prania – orzechami piorącymi. Ważnym elementem życia w duchu zero waste jest także kompostowanie, czyli nawożenie ziemi pozostałościami po zjedzonych owocach i warzywach. A to tylko niektóre z niezliczonych przykładów.

Coraz popularnymi miejscami stają się tzw. kawiarnie napraw, gdzie damy nowe życie naszym sprzętom, zamiast kupować nowe. – Pierwsze kawiarenki naprawcze powstały w Amsterdamie w Holandii, ale kiełkują one również w Polsce i jest ich coraz więcej – zaskakuje rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. 

Czy naprawdę musimy tyle wyrzucać? | Katarzyna Wągrowska | TEDxPoznan/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Kasia Wągrowska (autorka bloga "Ograniczam Się"), Joanna Ornoch (MSC Polska)
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 9.08

kr

Czytaj także

Pan Kuleczka i Ronaldo: trzeba być ciepłym, czułym i wytrwałym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:15
Dokładnie 39 lat temu dzieci nie doczekały się na nadawany w telewizji w każdą niedzielę Teleranek. Za to zobaczyły w telewizorze pana, który mówił o "stanie wojennym". A do niektórych mieszkań zastukali umundurowani panowie i zabrali mamę lub tatę. To był bardzo trudny czas dla dzieci i dla dorosłych. Teraz też nie jest łatwo, jednak pan Kuleczka ma na to radę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezcenny uśmiech, który daje siłę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:15
W "Zagadkowej niedzieli" tym razem rozmawialiśmy o świętach i różnych ich aspektach. Trudno się temu dziwić, skoro Wigilia już za kilka dni. Jak zwykle w Zagadkowym Studiu rozmawialiśmy z fantastycznymi gośćmi: Moniką Dąbrowską-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu oraz Karolem Wójcickim, który głowę ma w gwiazdach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Dudziak. O recepcie na szczęście i zszywaniu zerwanych więzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 11:15
Ostatnia w tym roku "Zagadkowa niedziela" zaskoczyła słuchaczy. Ona zawsze zaskakuje, ale tym razem - ponad zwykłą miarę. Czym? Osobą prowadzącej, gdyż w pierwszej godzinie programu zamiast Kasi Stoparczyk za mikrofonem usiadła Ola Kaczkowska. Ależ niespodzianka!
rozwiń zwiń