Jak rozkwitają dzieci orchidee?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 10:00
Gościem Zagadkowego Studia był Maciej Gołyźniak – artysta, który ma fascynującą osobistą opowieść, którą przelał na swój album "The Orchid" tytułem nawiązujący do terminu z psychologii: "dzieci orchidee".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Huy Thoai

Dzieci orchidee to najmłodsi charakteryzujący się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości i talentu. Może to być przyczyną wielu ograniczeń, ale i cechą, która pozwala rozwijać się i osiągać sukcesy, jeżeli odpowiednio się o nią zadba. Zupełnie tak jak z tym trudnym do pielęgnacji, lecz wyjątkowo pięknym kwiatem, od którego pojęcie wzięło swoją nazwę.


Posłuchaj
50:40 2021_02_14 09_07_22_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Maciej Gołyźniak i "dzieci orchidee" w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
 

 

Album "The Orchid" Macieja Gołyźniaka jest w pewnym sensie dedykowana nadwrażliwym, utalentowanym dzieciom, jako dowód, że mogą wyrosnąć i osiągnąć wiele w życiu. – Byłem bardzo skrytym dzieckiem – wyznał muzyk. – Cały czas spędzałem w świecie baśni, uciekając od codzienności i od szkoły, która próbowała wtłoczyć nas w jakiś model. Jeszcze nie umiejąc tego wszystkiego opisać, z tyłu głowy miałem myśl, że nie chcę być taki jak wszyscy. Nie przysparzało mi to przyjaciół. Ale wtedy nie miałem tej świadomości, myślałem, że po prostu tak musi być i wewnętrznie cierpiałem – opowiadał. 

Polish Jazz vol. 85 "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio Polish Jazz vol. 85 "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio

Maciej, choć jest samoukiem, trafił na artystyczny olimp. Dzisiaj prowadzi warsztaty dla młodych perkusistów i propaguje hasło #trzebacwiczycWie, że o talenty i nadwrażliwe dzieci warto się szczególnie troszczyć. Zarówno płyta, jak i życiorys Macieja są pokrzepiającym przykładem tego, że można zarażać swoją pasją do muzyki i wiele w życiu osiągnąć. 

W audycji połączyliśmy się również z Krzysztofem Łoniewskim, który zrelacjonował nam przebieg spotkania Igi Świątek z Simoną Halep w czwartej rundzie Australian Open oraz Adą Świerżewską, która opowiedziała, jak połączyć ze sobą jazdę na rowerze i pomaganie. 

Dzieci wysoko wrażliwe/Kasia Sawicka

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Maciej Gołyźniak (perkusista), Krzysztof Łoniewski (dziennikarz sportowy radiowej Trójki), Ada Świerżewska (rowerzystka)
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 9.07

kr

Czytaj także

Bezcenny uśmiech, który daje siłę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 11:15
W "Zagadkowej niedzieli" tym razem rozmawialiśmy o świętach i różnych ich aspektach. Trudno się temu dziwić, skoro Wigilia już za kilka dni. Jak zwykle w Zagadkowym Studiu rozmawialiśmy z fantastycznymi gośćmi: Moniką Dąbrowską-Jarosz z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu oraz Karolem Wójcickim, który głowę ma w gwiazdach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże, które odkrywają i wyjaśniają świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:15
W dzisiejszej "Zagadkowej niedzieli" wspominaliśmy niedawno zmarłego Papcia Chmiela, czyli Henryka Chmielewskiego, twórcę kultowej serii komiksów o przygodach trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. A także rozmawialiśmy o znanych podróżnikach i odkrywcach: Aleksandrze von Humboldtcie oraz Tonym Haliku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ś(mieć), czyli żyć w stylu "zero waste"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:00
Kto by pomyślał, że kiedyś słowo "śmieć" miało znaczenie pozytywne? Według prof. Rocha Sulimy pochodzi ono od czasownika "mieć", a polskie przysłowia nie znają pojęcia śmieci jako czegoś zbędnego. Śmieci są synonimem własności, gospodarzenia i obfitości dóbr. O tym, jak nie marnować, opowiedziała nam Katarzyna Wągrowska, autorka bloga "Ograniczam Się" i książki "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej". 
rozwiń zwiń