Dwa żywioły, które dają życie – woda i miłość

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:10
W "Zagadkowej niedzieli" spotkanie z dwoma największymi żywiołami. Pierwszym z nich jest woda, bez której nie byłoby życia na naszej plancie. Nie byłoby go też bez miłości, która silnie łączy pewne niezwykłe rodzeństwo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj

51:40 2021_03_14 09_08_03_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Spotkanie z małymi bohaterami (Zagadkowa niedziela/Trójka)

plastik talerz jednorazowy kobieta zniszczenie ekologia 1200 free.jpg
Jak żyć na Ziemi i w kosmosie

Burza, woda, ocean

– Nie możemy bez niej żyć. Codziennie stykamy się z nią pod wieloma postaciami. Woda wiąże się z najpiękniejszymi i najgroźniejszymi zjawiskami w przyrodzie. Morza i oceany mają wpływ na nasz klimat. Dzięki wodzie możemy wytwarzać prąd i zwiedzać odległe miejsca. Badamy ją latami, a wciąż niewiele o niej wiemy. Mimo bogactwa, jakie nam dostarcza, ludzie od dawna ją zatruwają i zaśmiecają – opowiadała Katarzyna Stoparczyk. – Jak dbać o wodę?  W jaki sposób doceniać jej bogactwo? Wiele odpowiedzi i ciekawostek znaleźć można w książce "Woda" Anny Skowrońskiej – mówiła autorka "Zagadkowej niedzieli".

Crawdad /Elizabeth Mitchell 

Miłość – największa siła

Drugą, zdecydowanie największą siłą jest miłość. Katarzyna Stoparczyk zaprosiła na spotkanie z niezwykłym rodzeństwem. Małymi siłaczami, którzy  wzięli na swoje młode ramiona wiele trudów. Nawet przez moment nie zapomnieli jednak o wzajemnej miłości. – Są sytuacje, których nie udźwignąłby niejeden dorosły. Nasi bohaterowie gościli w studiu kilka miesięcy temu. Przypomnijmy spotkanie z Mileną, Miłoszem i Emilką – mówiła. 

– Musieliśmy się wspierać, kiedy Milena poszła do szpitala. Myśleliśmy, że to tylko węzły chłonne. One ciągle się powiększały i były już duże jak korale. Wtedy po raz pierwszy Milena pojechała do "Przylądka nadziei". Okazało się, że to białaczka limfoblastyczna. To choroba krwi. Nie wiedziałem nawet, że taka istnieje. Nigdy nie sądziłem, że spotka kogoś z naszej rodziny. Milena zawsze się uśmiecha. Gdy ktoś ją pyta, jak się czuje, za każdym razem odpowiada, że dobrze. Nawet jeśli tak nie jest – opowiada 10-letni Miłosz.  

Z Puchatkiem Na Zawsze / Już Zawsze na Zawsze  / Janusz Panasewicz

Bezcenne wsparcie

Pomóc siostrze mogła 5-letnia Emilka. – Oddałam Milence szpik. Podłączyli mi pompę i nie mogłam się ruszać przez dwie godziny. Chciałam jej pomóc i sprawić, by mogła wrócić do domu – opowiadała mała bohaterka. – Podłączono dwa kabelki. Jeden z nich pobierał krew, a drugi oddawał. Po powrocie ze szpitala Emilka przez kilka dni musiała leżeć w łóżku. Nie mogła chodzić. Dziadek musiał ją zanieść do auta – dodaje Milena.  

– Na szczęście wszystko się udało. Dwadzieścia osiem dni po przeszczepie Milenka wróciła do domu. Liczyliśmy te dni i czekaliśmy na nią – podsumowuje Miłosz. 

Ponadto w programie:

  • Król wszystkich deserów – sernik
  • Co można robić na scenie? 
  • Propozycje książkowe dla ciekawych świata

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 14.03.2021
Godziny emisji: 9.08


zch

Czytaj także

Czy dzieci wiedzą co to jest serce?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:00
– Kiedyś ludzie myśleli, że to serce odczuwa. Nie wiedzieli, że to mózg za wszystko odpowiada – odpowiada rezolutnie jedno z dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 10:12
Morza i oceany karmią miliardy ludzi na całym świecie. W efekcie nieodpowiedzialnych działań człowieka za kilkadziesiąt lat w tych akwenach może zabraknąć ryb.
rozwiń zwiń