24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:00
Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/AleksandrMorrisovich

Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik online. Rozmowy i ciekawostki w radiowej Trójce

Do 15 maja będziemy uczestniczyć w naukowych pokazach i warsztatach, a także przeprowadzać fascynujące rozmowy z ekspertami. Jednym z nich jest popularyzator nauki, marzyciel i łowca naukowych przygód Karol Wójcicki, który opowiedział nam o dwóch fascynujących pojazdach, które mogliśmy zobaczyć na niebie w przeciągu ostatnich kilkunastu godzin. 

Posłuchaj
52:01 2021_05_09 09_06_24_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Kosmiczne niespodzianki. Rozmowa z Karolem Wójcickim (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Długi marsz do Oceanu Indyjskiego

9 maja nad ranem w Oceanie Indyjskim wylądowały szczątki rakiety. Skąd się tam wzięły? Z chińskiej wyspy Hainan! Rakieta kosmiczna o nazwie Długi Marsz została wystrzelona pod koniec kwietnia. Już od jakiegoś czasu cały świat czekał, aż maszyna spadnie na Ziemię. Czekał też Karol Wójcicki, który w momencie gdy część ważącego 18 ton silnika przelatywała nad południową częścią Europy, przebywał w Bieszczadach, gdzie obserwował Drogę Mleczną.   

– Zwykle takie rakiety są ściągane z orbity, żeby nikomu nie zrobić krzywdy, ale ta popsuła się – wyjaśnił Karol Wójcicki. – Wiedzieliśmy, że nie spadnie na Polskę, bo nad Polską nie przelatywała. Bieszczady to sam południowy koniuszek Polski i stamtąd mogłem próbować dostrzec, jak ta rakieta przelatuje nad Włochami i nad Grecją – opisywał gość Katarzyny Stoparczyk.

Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Bieszczadami

Wiemy już, że nad głowami może przelecieć nam rakieta. Czy to samo dotyczy pociągów? Okazuje się, że tak. Kosmicznymi pociągami nazywamy sieć satelitów Elona Muska, które w kosmos wyniosła rakieta SpaceX – Starship. Jest to rakieta niezwykła, bo wystartowała już po raz 10. 

Kosmiczny pociąg był widoczny nad naszym krajem w sobotę 8 maja późnym wieczorem. – Około godz. 23.00 przeleciał bardziej nad środkową Polską i wtedy było je widać w każdym mieście w Polsce. Przejechał mi nad głową, jakby był tam jakiś kosmiczny peron – żartował Karol Wójcicki.

Kosmiczny pociąg satelitów Starlink pojawi się nad Polską przez kilka najbliższych nocy. Już na początku maja mieliśmy okazję obserwować satelity SpaceX na niebie, ale jeśli wtedy nie udało wam się ich dostrzec, będziecie mieli jeszcze kilka okazji.

Pierwszy przelot nad Polską będzie można zaobserwować już 7 maja, ok. godz. 22:11 na wysokości od 11 do 25 stopni nad horyzont. To oznacza, że zauważenie kosmicznego pociągu będzie bardzo trudne, dlatego lepiej poczekać godziny 22:49, kiedy kosmiczny pociąg znajdzie się powyżej 55 stopni nad horyzontem.

Starlink będzie można obserwować również 9 maja ok. godz. 21.44 i 23.18 oraz 10 maja ok. godz. 22.01 i 23.36.

Satelity Starlink nad Polską 7 maja 2021 - piątkowy wieczór/Nocne Niebo

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Karol Wójcicki (popularyzator nauki, autora naukowego fanpage'a "Z głową w gwiazdach")
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 09.08

kr

Czytaj także

Asteroidy – kosmiczne zagrożenie dla życia na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
Wbrew pozorom przestrzeń kosmiczna nie jest ogromną, bezpieczną pustką, szczególnie wewnątrz naszego Układu Słonecznego. Przemierzające ją różnego rodzaju obiekty wciąż bombardują Ziemię. Na szczęście zazwyczaj są tak niewielkie, że kończą swój żywot, płonąc w górnych warstwach atmosfery. Przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy je wtedy obserwować nocą jako tzw. spadające gwiazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:35
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w ubiegłym roku dzięki fotowoltaice przybyło nam 2,5 gigawata mocy, co oznacza, że cała branża fotowoltaiczna wygenerowała inwestycje rzędu 10 mld złotych. Tę formę pozyskiwania energii elektrycznej czeka jeszcze bardziej świetlana przyszłość, a to za sprawą tzw. paneli zintegrowanych oraz emulsji fotowoltaicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Co dzieje się w naszych płucach w zanieczyszczonym powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:22
– Możemy pokazać dzisiaj, co pojawiłoby się w naszych płucach, gdybyśmy przez kilka godzin oddychali zanieczyszczonym powietrzem – opowiadała Barbara Leśniczak, kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, przygotowując eksperyment. 
rozwiń zwiń