Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:00
Jak lotnictwo ratuje ludzkie życie? Czy można mieszkać na lotnisku? W jaki sposób lotnicy korzystają z alfabetu? Na te wszystkie pytania w Zagadkowym Studiu odpowiedziała Anna Litwinek – autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników", która sama sporo czasu bujała w przestworzach, służąc w Siłach Powietrznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Max Topchii

samolot 1200 shutterstock.jpg
Podniebna historia pani Pauliny. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" Anny Litwinek to zbiór opowieści o podbojach przestworzy, przygotowany specjalnie z myślą o młodym odbiorcy. Każdy z bohaterów wspomnianych w treści już od najwcześniejszych lat marzył o lataniu. Osoby te chciały poznać smak adrenaliny, siadając za sterami i bez wahania wzbijać się w powietrze.

Posłuchaj
53:18 2021_05_23 09_05_21_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Polskie lotnictwo i jego tajemnice. Anna Litwinek gościem Katarzyny Stoparczyk (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

"Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" Anna Litwinek, wyd. Znak Emotikon "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" Anna Litwinek, wyd. Znak Emotikon

Czytelnik znajdzie tutaj opowieść o Sebastianie Kawie, który jako pierwszy przefrunął nad Himalajami szybowcem, o małej Dorotce i Jacku, którzy wraz ze swoją mamą – słynną szybowniczką Adą Dankowską, mieszkali na terenie lotniska, a także o tym, jak samoloty transportują serca. 

– To bardzo ważne loty, którym ustępują miejsca wszystkie inne samoloty. Gdy trzeba ratować czyjeś życie, szybko zbiera się zespół medyczny  lekarze, pielęgniarki i lotnicy. W ciągu kilku minut startują i lecą na drugi koniec Polski z sercem, a czasem innymi organami do transplantacji. Nazywa się to "Akcja Serce" – wyjaśnia Anna Litwinek. – Chodzi o to, żeby polecieć jak najszybciej i jak najbezpieczniej, by uratować czyjeś życie – podkreśla.

W książce naszej rozmówczyni pojawiają się także takie postaci, jak Mirosław Hermaszewski, Stanisław Skarżyński czy Żwirko i Wigura. Nie brakuje też miejsca na niesamowite maszyny, towarzyszące dzielnym lotnikom i lotniczkom, którzy nierzadko nadają im również imiona. Całość urozmaicają kolorowe ilustracje, na których zostały szczegółowo przedstawione rozmaite samoloty oraz szybowce, konstruowane w bardzo różnych czasach.

„MIREK W KOSMOSIE” z książki „Awiatorzy” Anny Litwinek -Pracownicy Muzeum Lotnictwa czytają dzieciom/Muzeum Lotnictwa Polskiego

Gościem w "Zagadkowej niedzieli" była również Anna Czerwińska z Muzeum POLIN, która opowiedziała o atrakcjach, jakie przygotowało muzeum na Dzień Dziecka.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Czerwińska (Muzeum POLIN), Anna Litwinek (autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników")
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 09.05

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Wyzwania pracy w dubbingu. Jak stworzyć postać samym głosem?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:05
– Można grać w dubbingu dzieci, mamy, wiedźmuchy, ale też  krwinkę białą lub czerwoną w "Było sobie życie. Można też grać na przykład… krzesło. Nie zawsze gramy ludzi, także przedmioty. W Teatrze Polskiego Radia w audiobookach i słuchowiskach musimy swoim głosem wyczarować charakter postaci – opowiadała Joanna Pach-Żbikowska, wcielając się po chwili w… skrzypiące drzwi, Gargamela i słowika o poranku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Rakieta w oceanie i kosmiczny pociąg

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 10:00
Tę "Zagadkową Niedzielę" spędziliśmy w piknikowo-naukowym nastroju, a to za sprawą trwającej właśnie 24. edycji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Noski powracają, by pomóc najmłodszym pacjentom

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 10:10
Po roku pandemii Czerwone Noski wróciły do regularnych wizyt w szpitalach. Wróciły, by nieść uśmiech chorym dzieciom. O inicjatywie, a także o  programie "Pogotowie Uśmiechu" opowiadali goście "Zagadkowej niedzieli" Monika Dąbrowska-Jarosz i Joanna Zawłocka-Lewandowska. 
rozwiń zwiń