Dzień Dziecka. Najważniejsze święto w roku, niezależnie od wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 10:10
W "Zagadkowej niedzieli" sentymentalna podróż do wspomnień i spotkań z nastoletnimi już gośćmi Zagadkowego Studia. Jak wyrosły dzieci, które tworzyły audycję? Czy nadal lubią czytać? Jak zmieniły się ich zainteresowania? Na spotkanie z Brunem Skalskim, wieloletnim uczestnikiem audycji, zaprosiła Katarzyna Stoparczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Gdy się poznaliśmy, miałeś chyba siedem lat. Pamiętam, że to był Dzień Dziecka, najważniejsze święto w roku. Siedziałam sobie na trawie w Łazienkach Królewskich i rozmawiałam z dziećmi. Nagle zjawił się on – mały książę o orzechowych, wielkich, lśniących i mądrych oczach. Gdy się odezwałeś, wiedziałam już, że nieraz spotkamy się w studiu – pierwsze spotkanie z Brunem wspominała Kasia Stoparczyk.

Posłuchaj
53:59 2021_05_30 09_06_05_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Zagadkowe wspomnienia. Spotkanie z nastoletnimi już rozmówcami (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

dziecko samolot zabawa 1200.jpg
Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Zagadkowe wspomnienia 

– Przychodziłem do studia regularnie przez długi czas. Pamiętam zagadki, gości, piosenki, rakietę, pamiętam też, jak recytowałem "Grzyby" Jana Brzechwy. Od jakiegoś czasu już się nie spotykamy. Teraz mam prawie 17 lat – mówił Bruno Skalski. – Niektóre zainteresowania pozostały na swoim miejscu, a niektóre się zmieniły. Nadal interesuję się książkami, filmem, sporo ostatnio z powodu kwarantanny przeczytałem. Zacząłem się też interesować już nie tylko mitologią gracką, ale też innymi religiami świata oraz zmianami, jakie w nich występują na skutek wpływu popkultury – wyjaśnił gość "Zagadkowej niedzieli".

Międzypokoleniowy Dzień Dziecka w Trójce, 2019 rok Międzypokoleniowy Dzień Dziecka w Trójce, 2019 rok / Sławomir Pabian/PR

Nastoletnie rady

Co Bruno radzi swoim młodszym kolegom i koleżankom? – Powiedziałbym, żebyście robili to, co kochacie, uczyli się tego, co was interesuje i podążali za swoimi marzeniami. Warto robić to, co fascynuje, sprawia radość i rozwija. To daje poczucie satysfakcji i samorealizacji, która jest bardzo ważna – zaznaczył.

Obchody Dnia Dziecka 

Dzień Dziecka to okazja nie tylko do wspomnień, ale też do rodzinnego świętowania. Miejsc i okoliczności, w których można uczcić ten dzień, nie zabraknie w całej Polsce.

– W Poznaniu odbędzie się Biennale sztuki dla dziecka. Na Zamku Królewskim w Warszawie obchody będą trwać aż dziesięć dni. Jest specjalna trasa zwiedzania dla dzieci, ogród dzieciom, animacje, filmy i mnóstwo balonów. To Dzień Dziecka po królewsku. Będą muzyczne spotkania, zagadki, quizy oraz spotkania. Warto wspomnieć również o Muzeum Lotnictwa. Samolot to pierwsza zabawka dziecka i pierwsze marzenie, by dotknąć  chmur. Tam również nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny – zachęcała do udziału w wydarzeniach prowadząca audycję, Kasia Stoparczyk. 

Dzień dziecka w PRD 2021_280.jpg

Na specjalny koncert z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca, zaprasza także Polskie Radio Dzieciom. 

Ponadto w audycji:

  • Wspomnienia ze spotkań z niezwykłymi gośćmi Zagadkowego Studia;
  • Najlepsze książki dla młodych odkrywców oraz tytuły, które przez lata pojawiały się w audycji
  • Zagadki i ciekawostki

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 09.06

zch

Czytaj także

Serce na pokładzie i inne przygody w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 10:00
Jak lotnictwo ratuje ludzkie życie? Czy można mieszkać na lotnisku? W jaki sposób lotnicy korzystają z alfabetu? Na te wszystkie pytania w Zagadkowym Studiu odpowiedziała Anna Litwinek – autorka książki "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników", która sama sporo czasu bujała w przestworzach, służąc w Siłach Powietrznych.
rozwiń zwiń