Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:10
Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Uwielbiam patrzeć na przyrodę, zatrzymywać się i obserwować to, co się w niej dzieje. Teraz jest czas buchający życiem. Wychodzimy na łąkę, możemy usiąść na trawie i obserwować wszystkie emocje: miłość, przyjaźń, dramaty i tragedie. Żadne filmowe obrazy nie są w stanie dorównać tym, które widoczne są w naturze – zapewniał Wojciech Mikołuszko, autor książki "Wielkie przygody w świcie przyrody". 

Posłuchaj
51:42 2021_06_06 09-06-43_Zagadkowa_niedziela.mp3 Życie na łące. Kogo można spotkać w trawie? (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Tajemnice przyrody

– Pochodzę z Podlasia i wciąż chętnie tam wracam. To miejsce ma niezwykły urok i łąki. Moi rodzice mieszkają nad Narwią. Wzdłuż rzeki rozciągają się tereny, które tętnią życiem. Mamy mnóstwo gęstych roślin i ważki, które składają w nich jaja. Świat przyrody bywa jednak czasami brutalny. Natura wie jednak, co jest najlepsze i najmądrzejsze. Niektórzy fotografowie przyrody przekraczają granice intymności zwierząt i w ten sposób im szkodzą. Zrobienie fotografii wymaga ogromnej cierpliwości i szacunku – podkreślił gość "Zagadkowej niedzieli". 

Podlasie w 7 minut. Co warto zobaczyć, wspomnienie naszej wyprawy. / Wyprawa Przez

miód280.jpg
Płynne złoto. Jak powstaje miód?

Trzmiele i pszczoły

W gęstwinie traw i w pąkach kwiatów, można usłyszeć charakterystyczne bzyczenie pracowitych stworzeń. – Do grupy pszczołowatych należy aż 460 gatunków owadów. Trzmiele to takie grubsze, bardziej pękate pszczoły. Podobnie jak one zakładają gniada i kolonie. Z tą tylko różnicą, że są one jednoroczne. Trzmiele mają bardzo długi języczek, którym dosięgają do tych kwiatów, do których pszczoły miodne nie dają rady. W bogatej łące chodzi też o to, by występowała na niej mnogość gatunków. Trzmiele mają świetną pamięć, dokładnie wybierają kwiaty, czasami kradną z nich miód i prowadzą między sobą wojny – opowiadał Wojciech Mikołuszko. – To jednak nie wszystkie gatunki, które możemy spotkać na łące. Czasami zaobserwować możemy pszczoły samotnice. Budują one komory, w których składają jaja. Można powiedzieć, że oddzielają rodzeństwo ściankami. Do każdej komory wkładają także pyłek. Gdy z jaja wykluwa się larwa, jest w pełni zaopatrzona w pokarm, który wystarcza jej aż do momentu przeobrażenia. Pszczoły to bardzo troskliwe matki – podsumował.  

Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 1 / Z kamerą wśród pszczół

Bez pracy pszczół nie byłoby kwiatów, owoców i warzyw. Przyjmuje się, że aby wyprodukować jeden kilogram miodu, pszczoła musi odwiedzić od jednego aż do pięciu milionów kwiatów. W ciągu roku pszczela rodzina produkuje około stu kilogramów miodu i odwiedza aż 120 milionów kwiatów. 

Ponadto w audycji: 

  • Za co dzieci kochają przyrodę? 
  • Propozycje da najmłodszych moli książkowych
  • Zagadki i ciekawostki

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 06.06.2021
Godzina emisji: 09.06

zch

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycający wiosenny las i jego mieszkańcy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 10:15
Zima była dość długa, a tegoroczna wiosna jest kapryśna i nadchodzi z dużymi oporami. Ale rośliny i zwierzęta już ją czują: zieleni się trawa, pojawiają się kwiaty, drzewa wypuszczają pąki, a ptaki szykują się do łączenia w pary i budowania gniazd. O tym wszystkim opowiada Marcin z lasu, czyli Marcin Kostrzyński: dziennikarz, przyrodnik, leśnik, operator kamery i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń