Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 10:00
W najnowszym wydaniu audycji "Zagadkowa niedziela" Paweł Skawiński, współautor książki "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych" opowiadał o miłości do gór. Ten wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i taternik jak nikt inny wie, że jeżeli ktoś wybierze się w Tatry raz, będzie chciał tam powracać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Soloviova Liudmyla

"Unieważnienie codzienności"

Paweł Skawiński spędził w Tatrach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. Miał wtedy tylko 11 lat. – Byłem oczarowany Tatrami. Dziś mogę powiedzieć, że to było takie "unieważnienie codzienności" – ta przyroda, emocje, wspinanie i niebezpieczeństwo, które też było pociągające – wspominał.

Posłuchaj
52:45 2021_06_20 09_05_59_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Tatrzańskie opowieści Pawła Skawińskiego (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Najważniejsi mieszkańcy Tatr

Książka "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych" napisana przez Pawła Skawińskiego wraz z dziennikarką radiową i autorką książek dla dzieci Barbarą Gawryluk to zaproszenie na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie, które, jak podkreśla gość audycji, są prawdziwymi mieszkańcami Tatr. 

– Tatry to dom zwierząt. Wchodząc, powinniśmy zastanowić się nad tym, że wchodzimy w ich przestrzeń, do innego świata. A w tym świecie najważniejsza jest przyroda i zwierzęta – potwierdza Paweł Skawiński. 

Z książki "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych" dowiemy się, jak zachować się na szlaku, a także poznamy tajemnice góralskich specjałów. 

Paweł Skawiński o książce pt. Tatry. Przewodnik dla dużych i małych/Poranek Siódma9

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Paweł Skawiński (b. dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, leśnik, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, współautor książki "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych")
Data emisji: 20.06.2021
Godzina emisji: 09.05

mat. prasowe/kr


Czytaj także

Dzień Dziecka. Najważniejsze święto w roku, niezależnie od wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 10:10
W "Zagadkowej niedzieli" sentymentalna podróż do wspomnień i spotkań z nastoletnimi już gośćmi Zagadkowego Studia. Jak wyrosły dzieci, które tworzyły audycję? Czy nadal lubią czytać? Jak zmieniły się ich zainteresowania? Na spotkanie z Brunem Skalskim, wieloletnim uczestnikiem audycji, zaprosiła Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:10
Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 10:10
"Aliaszka" to debiut literackim Magdaleny Górskiej. Zbiór siedmiu opowiadań łączy postać głównej bohaterki, lalki symbolu, która pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak wyglądały prace nad zbiorem? Co zainspirowało autorkę do stworzenia tak ważnej pozycji? 
rozwiń zwiń