Nastolatki mają głos! ... i bogatą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 10:08
Są młodzi, zbuntowani i nie bardzo jeszcze wiedzą czego chcą. Mają za to otwarte serca, głowy i bardzo boli je całe zło tego świata. Nastolatki. Dlaczego są tak trudne? Co powoduje, że ciężko jest im się porozumieć z własnymi rodzicami? Z jakiego powodu wysłaliby swoje rodzeństwo w kosmos?
Kasia Stoparczyk i jej goście, studenci Uniwersytetu Dzieci
Kasia Stoparczyk i jej goście, studenci Uniwersytetu DzieciFoto: PR

Wystarczy przyjrzeć się im z bliska, by zauważyć ogromną wrażliwość i troskę: O los zwierząt futerkowych, los naszej planety, o to, że przemoc w szkole to nie iluzja, ale bolesna prawda. Oddajemy głos wspaniałym studentom znakomitego Uniwersytetu Dzieci. Katarzyna Stoparczyk poznała ich bliżej, prowadząc zajęcia zatytułowane "Mistrz i Uczeń". Teraz i my możemy ich poznać. 

Posłuchaj
54:11 2021_06_27 09_05_11_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Jak ważne są książki? 20 lat fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
 

Świeże spojrzenie na świat, jest tym, co napędza naszą planetę. Dzisiejszym nastolatkom potrzeba odwagi i wyobraźni. Tę ostatnią warto rozwijać już w młodym wieku. Mogą pomóc w tym książki, o czym od 20 lat przekonuje Irena Koźmińska, fundatorka fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Organizacja została założona w 2001 roku. Od tego czasu, na terenie całego kraju zorganizowano wiele projektów i kampanii edukacyjnych. 

– Niedawno uświadomiono mi, że ciągle przechodzimy z programu do programu, a być może właśnie jest czas, w którym trzeba wrócić do korzeni. Mamy już nowych rodziców i nowe dzieci. Chcemy mówić im o tym, jak ważne jest codzienne czytanie. To czynność, która rozwija język i wyobraźnię, uczy myślenia, wartości moralnych i buduje niezwykłą więź – mówiła Irena Koźmińska, założycielka fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom".

20 złotych tytułów na 20-lecie fundacji

– Można powiedzieć, że wszystkie te książki zostały napisane złotym tuszem, bo stworzyli je ludzie o wielkich sercach i talentach. Gdy powstawała fundacja "Cała Polska Czyta Dzieciom", od razu postanowiliśmy pomagać rodzicom w wyborze wartościowych książek. W ten sposób powstała złota lista, na której znaleźć można najlepsze tytuły. Zaczynaliśmy od kilku, teraz jest ich już paręset.

Co z nieprzekonanymi? 

– Wszystkim dzieciom, które niechętnie sięgają po książki, powiem tak: jeżeli chcecie być w przyszłości mądre, to warto zabrać się do czytania jak najwcześniej. Dzięki temu ćwiczymy swój mózg, zupełnie tak, jak trenują sportowcy. Szczerze wieżę w to, że w naszej głowie jest mięsień odpowiedzialny za wyobraźnię, który potrafi tworzyć wspaniałe obrazy i historie. Przydaje nam się do wszystkiego. Każdy z nas potrzebuje odrobiny wyobraźni, nawet w codziennych czynnościach. Gdy jej nie ma, nie pomyślimy, że rozpalanie ogniska w lesie może zakończyć się bardzo źle – podobnie jak pozostawienie samochodu bez zaciągniętego hamulca na zboczu wzgórza – mówił gość "Zagadkowej niedzieli". 

Piosenka "Cała Polska czyta dzieciom” / Fundacja Cała Polska czyta dzieciom

Pierwsze kroki z książką 

– Pierwsze moje wspomnienia z książką wiążą się z moją mamą, babią i ciocią, które mi czytały. Uważam, że to niezbędny etap do tego, by stać się czytelnikiem. Książki są naprawdę fantastycznymi przyjaciółmi i nie ma w tym stwierdzeniu żadnego banału. Gdy czytam książkę, która mi się podoba, cieszę się na każde spotkanie i nie mogę się doczekać, aż będę mogła wrócić do lektury. To trochę jak kontynuacja rozmowy z przyjacielem. Z takiego spotkania zawsze wyciągniemy korzyść – zachęcała Irena Koźmińska. 

ZŁOTA DWUDZIESTKA książek wybranych w plebiscycie na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” / Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom

***

Tytuł audycji: Zagadkowa Niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 27.06.2021
Godzina emisji: 09.06

zch/kr

Czytaj także

Co w trawie piszczy? O potędze przyrody

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:10
Przyroda spektakularnie wybucha życiem. Jakie są jej tajemnice i przesłania? – Wędrowałam z moim psem przez gęste chaszcze. Każdego poranka mam możliwość wyjść na taki spory kawałek zieleni. Zobaczyłam, jak przyroda zakrada się do mojego życia, jak pięknie bucha życie z każdego krzaczka i pąka. Jest na tym świecie człowiek, który jak nikt inny rozumie i kocha to buchające życie – na spotkanie z Wojciechem Mikołuszką zaprosiła Kasia Stoparczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 10:10
"Aliaszka" to debiut literackim Magdaleny Górskiej. Zbiór siedmiu opowiadań łączy postać głównej bohaterki, lalki symbolu, która pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak wyglądały prace nad zbiorem? Co zainspirowało autorkę do stworzenia tak ważnej pozycji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 10:00
W najnowszym wydaniu audycji "Zagadkowa niedziela" Paweł Skawiński, współautor książki "Tatry, Przewodnik dla dużych i małych" opowiadał o miłości do gór. Ten wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i taternik jak nikt inny wie, że jeżeli ktoś wybierze się w Tatry raz, będzie chciał tam powracać.
rozwiń zwiń