Najtrudniejsze i najważniejsze tematy świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najtrudniejsze i najważniejsze tematy świata
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock

Relacje dzieci-rodzice to niezwykle trudna i delikatna materia. Teoretycznie wszyscy wiedzą, jak one powinny wyglądać, a jednak nie zawsze są one idealne, ba czasem nawet nie są poprawne. Bo może jednak nie wszyscy mają tego świadomość? Co się dzieje z dzieckiem, kiedy pojawia się przemoc – psychiczna lub, co gorsza, fizyczna?


Shutterstock rodzina przemoc 1200.jpg
Pandemia: narastająca przemoc domowa

– To nie jest tak, że mama i tata "mają dziecko": dziecko pojawia się pewnego pięknego dnia, przychodzi jako gość do domu. A rodzice mają chuchać i dmuchać w jego najpierw maleńkie, zwinięte skrzydełka, aby na przestrzeni lat te skrzydła rosły, rozwijały się. I aby to dziecko pewnego dnia, kiedy stanie na progu domu, mogło wyfrunąć w świat. Silne, zdrowe i mające odwagę spełniać swoje wspaniałe marzenia – mówi Kasia Stoparczyk. Ale niestety są także takie rodziny, gdzie to układa się zupełnie inaczej...


Posłuchaj

44:00
Najtrudniejsze i najważniejsze tematy i problemy (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

13-letni Mundek, bohater książki "Świat Mundka", wchodzi właśnie w świat dorastania. Ma ogromny talent do rysowania komiksów, ale ma też bardzo dużo problemów. Jego ojciec lekceważy jego talent i "gasi go" przy każdej okazji: dlaczego? – Może nie czuje tego, co jego syn kocha? A może strasznie się boi o przyszłość syna, bo nie jest przekonany, że z rysowania można wyżyć? – zastanawia się Katarzyna Wasilkowska, autorka "Świata Mundka".
Tata nie rozmawia z Mundkiem, tylko do niego – przemawia, uprawia tzw. dydaktykę. A Mundek słucha, słucha, a potem... się wyłącza. Przez te pięć minut ojciec mógłby zrobić coś, co by temu chłopakowi bardzo dużo dało: wzmocniło go, dało wsparcie, tymczasem cały czas go strofuje.

I taka sytuacja niestety jest często spotykana. Co powiedzieć takim rodzicom, od czego zacząć? – Może od słuchania? Żeby zadając pytanie poczekać na odpowiedź? Dziecku trzeba dać trochę czasu, bo odpowiedź pewnie nie przyjdzie natychmiast. Cierpliwość jest cnotą każdego wieku, a tym bardziej powinna być cechą dorosłości – tłumaczy pisarka. – Nastolatki często do mnie teraz przychodzą, opowiadają, jak to wygląda i mówią: Tak bardzo mi brakuje tego, żeby ktoś mnie wysłuchał – dodaje Kasia Stoparczyk.

Inga jest koleżanką z klasy Mundka. On nie jest wysłuchany i zrozumiany przez rodziców, ale Inga każdego dnia doświadcza w domu przemocy. I dla niej to jest normalne. – Wyobrażacie sobie, że dziecko można uderzyć?! Co się dzieje z dzieckiem, dorastającą dziewczynką, która tak jest traktowana przez tych, którzy powinni ją kochać najbardziej na świecie? – pyta dramatycznie prowadząca.

– Jej rodzice taką właśnie mają metodę wychowawczą: trudno tam się dopatrzeć serdeczności, natomiast dużo jest wymagań, krótkich komend. I Inga jest karana "cieleśnie", czyli jest przez ojca bita pasem – opowiada Katarzyna Wasilkowska. – Za różne rzeczy: np. ojcu wydaje się, że musi ją "naprostować", bo Inga pomalowała sobie tuszem rzęsy. I jeśli on teraz tego nie zrobi, to jej się "w głowie poprzewraca" – tłumaczy Katarzyna Wasilkowska

– Proszę wszystkie mamy, albo ojców, jeśli to mamy podnoszą rękę na dziecko – odważcie się! To jest tak ważna sprawa, że warto zrobić wszystko, aby stanąć murem za dzieckiem – apeluje Kasia Stoparczyk. – Bo chyba najgorszą rzeczą jest, kiedy ta druga dorosła osoba nie stanie wtedy za dzieckiem. Jeżeli i mama i tata staną przeciwko swojemu dziecku, to ono będzie się potem zmagało z potężnymi problemami: np. brakiem poczucia godności – wskazuje.

Świat Mundka | Katarzyna Wasilkowska/YouTube Wydawnictwo Literatura


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 08.08.2021
Godzina emisji: 9.14

pr

Polecane