Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 10:15
W ten weekend we Wrocławiu odbył się finał tegorocznej edycji Brave Kids – niezwykłego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego, który już od kilkunastu lat jest obecny także w Polsce. – W tym projekcie chodzi właśnie o to, aby oddać głos dzieciom – mówią organizatorzy. I do tego nawiązuje tegoroczne hasło skierowane właśnie do dzieci: "Chcemy was usłyszeć!" 
Brave Kids pod wrocławskim niebem, 28.08.2021, Wrocław. W weekend miasto stało się artystyczną sceną dla dzieci i młodzieży biorących udział w akcji Brave Kids. Łącznie wystąpiło 500 młodych artystów
"Brave Kids pod wrocławskim niebem", 28.08.2021, Wrocław. W weekend miasto stało się artystyczną sceną dla dzieci i młodzieży biorących udział w akcji Brave Kids. Łącznie wystąpiło 500 młodych artystówFoto: PAP/Maciej Kulczyński

dzieci przemoc bicie kara 1200 shutter.jpg
Najtrudniejsze i najważniejsze tematy świata

Tegoroczny finał Brave Kids rozpoczął się o godz. 10 kolorowym pochodem pod wrocławską Kliniką Przylądek Nadziei, gdzie spotkały się wszystkie grupy edycji 2021. Leczone tam ciężko chore dzieci nie mogły się spotkać z uczestnikami pochodu Brave Kids, obserwowały go przez szybę. Ale na pewno były radosne i szczęśliwe, że mogły, choćby w tej formie, wziąć udział w tej imprezie. Że o nich pamiętano i zrobiono tyle, by przynieść radość, dobre emocje i nadzieję. 

W trakcie akcji spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniem życiowym, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Wielkim finałem Brave Kids jest wspólnie przygotowany spektakl, będący barwnym kolażem kultur i tradycji. Dzieciaki udowadniają, że w ciągu kilku tygodni, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, potrafią przygotować pokaz będący symbolem pokoju, przyjaźni i głosu dzieci. W tym roku, w związku z pandemią, organizatorzy zaprosili dzieci z całej Polski. 


Posłuchaj
52:32 2021_08_29 09_06_30_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Finał Brave Kids we Wrocławiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)

– Poznałam dziewczynki z krainy surowych tajlandzkich gór. One przyjechały z maleńkiej bambusowej chatki, gdzie pod podłogą mieszkały... świnki – Kasia Stoparczyk opowiada o swoich spotkaniach z uczestnikami poprzednich edycji Brave Kids. – Poznałam też ugandyjskiego księcia: chłopca, którego rodzina królewska wyrzuciła z pałacu – nie wiem z jakiego powodu – i znalazł się na ulicy. Ale nie poddał się, zebrał dzieciaki, które nie miały mamy, taty, domu, były samotne, i stworzył... szkołę breakdance! Przyjechał z nimi do Polski i pokazał, co potrafią – wspomina.

Tegoroczny finał Brave Kids rozpoczął się o godz. 10 kolorowym pochodem pod wrocławską Kliniką Przylądek Nadziei, gdzie spotkały się wszystkie grupy edycji 2021. Leczone tam ciężko chore dzieci nie mogły się spotkać z uczestnikami pochodu Brave Kids, obserwowały go przez szybę. Ale na pewno były radosne i szczęśliwe, że mogły, choćby w tej formie, wziąć udział w tej imprezie. Że o nich pamiętano i zrobiono tyle, by przynieść radość, dobre emocje i nadzieję. 

Kilka miesięcy wcześniej kilkoro dzieci z Kliniki Przylądek Nadziei odwiedziło Zagadkowe Studio i opowiadało o swoim niełatwym życiu. – Popłynęła wtedy niejedna zagadkowa łza – wspomina Katarzyna Stoparczyk.

Brave Kids 2021. Trwają przygotowania/YouTube Echo24

*** 

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela 
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk 
Data emisji: 29.08.2021 
Godzina emisji: 9.06

pr

Czytaj także

Wrocław dziecięcą stolicą świata, czyli Brave Kids 2018

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 10:00
Już po raz kolejny "Zagadkowa niedziela" odwiedza Wrocław, w którym odbywa się właśnie 12. edycja niezwykłego projektu Brave Kids.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Kuleczka i Ronaldo: trzeba być ciepłym, czułym i wytrwałym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:15
Dokładnie 39 lat temu dzieci nie doczekały się na nadawany w telewizji w każdą niedzielę Teleranek. Za to zobaczyły w telewizorze pana, który mówił o "stanie wojennym". A do niektórych mieszkań zastukali umundurowani panowie i zabrali mamę lub tatę. To był bardzo trudny czas dla dzieci i dla dorosłych. Teraz też nie jest łatwo, jednak pan Kuleczka ma na to radę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran. Iranista Albert Kwiatkowski w Zagadkowym Studiu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 10:00
To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Polacy po powrocie z tego kraju w pierwszej kolejności opowiadają nie o zabytkach, ale o ludziach – niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych. Mowa oczywiście o Iranie, którego tajemnice zdradził nam Albert Kwiatkowski, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".
rozwiń zwiń