Ważne kino dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:15
Właśnie trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Ponownie w wersji hybrydowej: edycja stacjonarna, odbywająca się w 20 kinach całej Polski, kończy się w niedzielę, 3 października. Edycja online zaczyna się już we czwartek, 7 października, i przez ponad dwa tygodnie będzie można na platformie internetowej obejrzeć 130 filmów. O filmach opowiadał dyrektor festiwalu, Maciej Jakubczyk.
plakat festiwalu
plakat festiwalu Foto: mat. promocyjne

tarapaty 2 1200.jpg
"Tarapaty 2" i zagadkowe opowieści filmowe

Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje i dokumenty wybrane dla widzek i widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku w 11 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo. W tym roku organizatorzy przypominają o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko, a poprzez tytuły z sekcji "Kino Dzieci gra w zielone" chcą inspirować do działania i dodawać otuchy mającym realny wpływ na ochronę przyrody najmłodszym widzkom i widzom. "Panorama światowa" przybliża codzienność rówieśników z dalekiej Argentyny, Iranu i Korei Południowej, zaś "Panorama europejska" zabiera w podróż po kinie z Francji, Holandii czy Norwegii. "Pocztówka z Belgii" anonsuje dłuższy przystanek, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane już i wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju. Dla miłośników krótkich metraży są "Krótkie historie", dla moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym i małym ekranie, sekcja "Z nosem w książkach". Do tego "Klasyka Kina Dzieci", czyli blok tworzony wspólnie z uczestnikami od początku istnienia festiwalu: tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. I wreszcie – "Kino Dzieci o wychowaniu", czyli kontynuacja dialogu z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. 


Posłuchaj
48:25 2021_10_03 09_09_31_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Festiwal filmowy "Kino dzieci" (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Jednym z ważniejszych filmów festiwalu "Kino Dzieci" okazało zachwycające wizualnie anime Mamoru Hosody "Belle", sensacja ostatniego festiwalu w Cannes, nagrodzone tam 14-minutową owacją na stojąco. – Uwielbiam filmy, które opowiadają o czymś bardzo konkretnym, o czym potem można porozmawiać. Właśnie takie filmy jak "Belle"” poszerzają naszą wyobraźnię: to co możemy zobaczyć i wyobrazić – mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kino Dzieci. – Ten film to jest niesamowity festiwal muzyczno-wizualny, takie wejście w wyobraźnię reżysera, pana Hosody, i jego zespołu. A na dodatek ma bardzo ważne, uniwersalne przesłanie – wskazuje.

Belle | zapowiedź/YouTube Dzieł Edukacji stowarzyszenie Nowe Horyzonty


Innym, równie pięknym i ważnym filmem jest animacja lalkowa "Nawet myszy idą do nieba", film, który w dużej części powstał w Polsce. – Myszka i lis Rudeusz trafiają do nieba. Okazuje się, że będąc wcześniej wrogami, są teraz w miejscu, gdzie zaczynają się uczyć siebie nawzajem. I sprawdzają czy może jednak mogą sobie zaufać – opowiada o tym filmie Trójkowy gość. – I to jest chyb najważniejsza rzecz: uczą się tego, czy mogą się ze sobą zaprzyjaźnić, mimo że wcześniej mieli poczucie, że nic ich nie łączy – tłumaczy.

Ważna jest również kwestia części wizualnej: – Tak, jak "Belle" jest mangą i prezentuje pewną specyficzna estetykę, to w "Nawet myszy idą do nieba" są lalki. To przepiękne światy, zupełnie inne światy – tłumaczy Maciej Jakubczyk.

ZapowiedźNawetMyszyIdaDoNieba/YouTube Dzieł Edukacji stowarzyszenie Nowe Horyzonty

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 03.10.2021
Godzina emisji: 9.09

pr

Czytaj także

Nastolatki mają głos! ... i bogatą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 10:08
Są młodzi, zbuntowani i nie bardzo jeszcze wiedzą czego chcą. Mają za to otwarte serca, głowy i bardzo boli je całe zło tego świata. Nastolatki. Dlaczego są tak trudne? Co powoduje, że ciężko jest im się porozumieć z własnymi rodzicami? Z jakiego powodu wysłaliby swoje rodzeństwo w kosmos?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 10:55
Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla dzieci ważny jest element wspólnoty". Wkrótce rozpocznie się festiwal Kino Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 11:23
- Dla dzieci jest ważne, żeby przeżywać z innymi rówieśnikami filmy. Patrzeć, w których momentach śmieją się, płaczą czy wzruszają nasze koleżanki i koledzy. To tracimy często w zaciszach domowych, ten element wspólnoty, doświadczenia i przeżywania - mówiła w audycji "Weekend kulturalny" na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Sinicka, programer festiwalu filmowego Kino Dzieci.
rozwiń zwiń