Kiedy wielki Chopin był małym Fryckiem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:00
– Nie umiał zapisać swoich pierwszych skomponowanych utworów, bo nie znał nut. W związku z tym zapisywano mu nutami to, co zagrał. Dla mnie to rzecz niewiarygodna. To tak, jakby ktoś zaczął pisać książki, nie znając liter. Już samo to świadczy o tym, że od samego początku był po prostu genialny – mówił o małym Fryderyku Chopinie Karol Radziwonowicz, wybitny pianista, który o jego życiu i twórczości potrafi opowiadać jak nikt inny.
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rok
Portret Fryderyka Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej, 1836 rokFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

PAP konkurs chopinowski 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce

Krótkie i bogate życie Fryderyka Chopina

Właśnie trwa święto muzyki Fryderyka Chopina, czyli Konkurs Chopinowski. Z tej okazji słuchamy jego kompozycji w interpretacji młodych artystów i wspominamy go jako najwybitniejszego kompozytora. – Przez całe bogate i, niestety, krótkie życie pisał bardzo wiele – opowiadał w "Zagadkowej niedzieli" Karol Radziwonowicz. – Urodził się w Żelazowej Woli pod Warszawą. W wieku 19 lat wyjechał do Wiednia, potem do Paryża, a potem zaczął być znany właściwie na całym świecie jako genialny kompozytor. Wszyscy wydawcy nut starali się o to, żeby wydawać jego kompozycje, bo wiedzieli, że będą się znakomicie sprzedawać. Wszyscy pianiści: starsi i młodsi, profesjonalni i nieprofesjonalni, chcieli uczyć się u Fryderyka Chopina. Każdy szczycił się tym, że miał choć jedną lekcję z samym Chopinem.


Posłuchaj
49:27 2021_10_10 09_07_44_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Jakim dzieckiem był Fryderyk Chopin? Karol Radziwonowicz w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Genialne dziecko

Czasem zapominamy jednak, że kiedyś wielki Chopin był małym Fryckiem. – Myślę, że Frycek od samego początku kochał muzykę. Właściwie bardzo wcześnie zauważono, że będzie z niego kompozytor – powiedział gość Katarzyny Stoparczyk. – Nie umiał zapisać swoich pierwszych skomponowanych utworów, bo nie znał nut. W związku z tym zapisywano mu nutami to, co zagrał. Dla mnie to rzecz niewiarygodna – to tak, jakby ktoś zaczął pisać książki, nie znając liter. Już samo to świadczy o tym, że od samego początku był po prostu genialny – stwierdził.

Oficyna dworu w Żelazowej Woli, w której urodził się Fryderyk Chopin. Widok ogólny budynku i stojącego przed nim pomnika Fryderyka Chopina Foto: Narodowe Archiwum CyfroweDwór w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Widok ogólny budynku i stojącego przed nim pomnika Fryderyka Chopina, foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Poczucie humoru równe talentowi

Mały Fryderyk Chopin miał nie tylko ogromny talent, ale i wielkie poczucie humoru. Wiemy to m.in. z listów, które pisywał do swoich rodziców i przyjaciół. – Te listy nazwał "Kurierem Szafarskim", a to dlatego, że mieszkał obok Szafarni [wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim – przyp. red.]. Pisał np., że właśnie w stodole kura zniosła jajko albo że lis podkradł się pod zagrodę. Robił to niezwykle żartobliwie, udając wielkie namaszczenie poważnego dziennikarza, jakby to były najważniejsze wiadomości dnia – wyjawił Karol Radziwonowicz. –  Był bardzo wesołym dzieckiem: żartował, biegał, robił psikusy – dodał.

"Chopin. Biografia ilustrowana"

Poza tym Fryderyk Chopin miał ciekawą umiejętność parodiowania innych osób, potrafił także pięknie rysować. Kulisy prywatnego życia artysty można poznać dzięki książce "Chopin. Biografia ilustrowana" Janusza Ekierta. Nie jest to typowa pozycja prezentująca życiorys kompozytora. Album jest zbiorem esejów o niepospolitym człowieku i genialnym artyście. Janusz Ekiert  znawca twórczości Chopina  z niezwykłą lekkością i wnikliwością porusza najważniejsze tematy związane z osobą wielkiego pianisty. Poznajemy Chopina jako satyryka, marzyciela, wielkiego patriotę.

"Chopin. Biografia ilustrowana" Janusz Ekiert "Chopin. Biografia ilustrowana" Janusz Ekiert

Z felietonów wyłania się obraz Chopina karykaturzysty, dandysa, człowieka obdarzonego niespotykaną wrażliwością, ale i poczuciem humoru. Obraz artysty niezwykłego, który swoją osobą bawił towarzystwo zarówno warszawskich, jak i paryskich salonów. Autor przybliża nam też postaci najbliższe Chopinowi. Są rozdziały poświęcone ojcu oraz kobietom ważnym w życiu muzyka: Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzińskiej i George Sand.

Dzięki licznym fotografiom archiwalnym i współczesnym możemy prześledzić, jak wyglądały miejsca związane z Chopinem za jego czasów i obecnie.

Dzieciństwo Fryderyka Chopina/Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Karol Radziwonowicz (pianista)
Data emisji: 10.10.2021
Godzina emisji: 09.07

mat. promocyjne/kr


Czytaj także

"Słuchowiska to słuchanie siebie". "Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 10:00
Trwający w Zamościu festiwal "Dwa Teatry" 2021 to okazja to wysłuchania aż 15 radiowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Dlaczego w erze internetu i wszechobecnych obrazów wciąż warto przysunąć ucho do radiowego głośnika? Katarzyna Stoparczyk zapytała o to dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę oraz lektora, aktora i reżysera Andrzeja Mastalerza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzycielka" czyli najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 10:15
Gościem zagadkowej niedzieli była Anna Skuratowicz, reżyserka, laureatka głównej nagrody dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży na festiwalu "Dwa Teatry" 2021. Autorka została nagrodzona za słuchowisko "Marzycielka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne kino dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 10:15
Właśnie trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Ponownie w wersji hybrydowej: edycja stacjonarna, odbywająca się w 20 kinach całej Polski, kończy się w niedzielę, 3 października. Edycja online zaczyna się już we czwartek, 7 października, i przez ponad dwa tygodnie będzie można na platformie internetowej obejrzeć 130 filmów. O filmach opowiadał dyrektor festiwalu, Maciej Jakubczyk.
rozwiń zwiń